Barion Pixel
Sütiket használunk, hogy biztosítsuk a weboldal megfelelő működését és biztonságát, valamint hogy a lehető legjobb felhasználói élményt kínáljuk Neked. 

érintőképernyős mobiltelefonok: Kapacitív és rezisztív mobiltelefon kijelzők

Sokat írunk és beszélünk az érintőképernyős mobiltelefonokról, teljesen levesz a lábunkról egy-egy nagy kijelzős mobilcsoda, gyönyörködünk kontrasztjában, színeiben, felbontásában. De vajon tudjuk-e, hogyan is működik az érintőképernyő?

Az érintés érzékeny mobiltelefonok korát éljük, ma már szinte csak és kifejezetten ilyen kijelzővel szerelt telefonnal lehet „felvágni.” Természetesen a mobiltelefonok mellett, ma már tábla PC-ket, notebookokat, netbookokat is piacra dobnak érintőképernyővel.

Az érintőképernyők különbségéről egész biztosan minden ember hallott már, aki valamilyen módon közel került már érintőkijelzős mobiltelefonhoz.

Tulajdonképpen kétféle érintőpanelről beszélhetünk, amelyek manapság a mobiltelefonokban előfordulhatnak: a rezisztívről és a kapacitívről. A két érintőképernyő közül a rezisztív az olcsóbb, a kapacitív a modernebb.

A mobilgyártók mindkettőt használják, bár ebből a felhasználóknak sok gondjuk szokott adódni, mivel egyik panel az egy ponton való nyomást érzékeli, míg a másik az emberi ujjat. így utóbbi azt jelenti, hogy sem a műkörmöket, sem az érintőceruzát nem fogja használat során érzékelni.

Lássuk konkrétan mi a különbség a két érintőpanel között!

A rezisztív érintőpanel érintést érzékelő részében két egymástól eltérő feszültségű, de hajszálvékony fólia található, melyek között nyugalmi állapotban légréteg található. Ha valahol megnyomjuk a panelt, a két fólia összeér, ez pedig megváltoztatja elektromos töltésüket. így a mobilkészülék ki tudja számolni, a nyomás mértéke alapján, hol érintettük meg a kijelzőt.

A rezisztív kijelzőt, ha ujjal megnyomjuk, szemmel láthatóan benyomódik, mivel az érintést érzékelő fólia egész puha tapintású.

A rezisztív panelek fényáteresztő képessége elég rossz, mindössze 75 százalékos, ezért az ezekkel, a panelekkel szerelt mobiltelefonok, vagy bármilyen más mobileszköz képminősége kevésbé jó.

A kapacitív kijelzőt takaró plexi, vagy üveglap alatt egy rácsos szerkezetű vezető réteget helyeznek el, ez pedig elektromos mezőt alakít ki a mobiltelefon kijelzője fölött. Ez az elektromos mező természetesen a plexi, vagy üvegréteg felett is érzékelhető, így mikor ujjunkkal hozzáértünk a kijelzőhöz, elvezetjük a töltést az adott felületről, s ennek a pontos pozícióját képes érzékelni a mobilkészülék.

Ezek a kapacitív kijelzők képesek a több ujjas (multi-touch) kezelésre, ám a mű – vagy hosszú körömmel rendelkező női felhasználók számára nehézkes a kezelésük.

A kapacitív kijelzővel szerelt mobiltelefonok kiváló képminőséget képesek adni, mivel a fényt 100%-ban átengedi az elektromos mező.

Egyre több kapacitív kijelzős mobiltelefon található webáruházunkban is, ami egy óriási kijelzőnél megemeli a felhasználás élvezhetőségét.

Tartalomhoz tartozó címkék: hír
Az oldal tetejére