Az új akkuval nem kell félnünk attól, hogy a készülékünk kigyullad, vagy más hasonló baleset történik vele, ráadásul villámgyorsan tölthető. Az alumínium-ion alapú telep mindössze egy perc alatt eléri a 100%-os szintet, és ez egyáltalán nem megy a tartósság rovására a kutatók szerint. A prototípus belsejében alumínium anód és grafit katód található folyékony ionos elektrolitba mártva, ebből következően a telep rugalmas, ami csak kedvez a hajlítható készülékek fejlődésének.
Az új akkumulátor állítólag csak 7500 töltés után kezd el veszíteni a teljesítményéből, ami már csak azért is megkapó, mert a korábbi alumínium-ionos konstrukciók alig 100 ciklust bírtak, de a manapság leginkább elterjedt lítium-ionos telepek is fáradni kezdenek ezer töltés után.
Bármennyire is örömteliek ezek a hírek, egyelőre még várni kell a gyorsan újratölthető, biztonságos és tartós telepek tömeggyártására, hiszen a fejlesztés még korántsem ért véget. A stanfordi kutatók azért optimistán állnak a feladat megoldásához, és hitük szerint ezek a remek akkumulátorok hamarosan eljuthatnak a felhasználókhoz.
Forrás: Napidroid
Akkutöltés egy perc alatt Szerencsére április sem fog úgy eltelni, hogy ne jelentenének be egy forradalmi, a jelenlegi akkumulátorokat leváltó, de csak valamikor a távoli jövőben érkező technológiát: ezúttal a Stanford Egyetem kutatói készítettek egy új akkumulátortípust, amelynek alapja a sokkal szélesebb körben elérhető alumínium. Legnagyobb előnye, hogy nagy teljesítményű, tehát nagy áramot képes leadni és felvenni anélkül, hogy felmelegedne vagy kigyulladna. Dai Hongije, az egyetem kémiaprofesszora a Nature április hatodikai számában publikálta munkájának részleteit. Az akkumulátor 7500 töltési ciklust bírt ki kapacitásának jelentős csökkenése nélkül, ami jelentősen meghaladja a prototípus 100 ciklusát, de még a mai Li-ion akkuk 1000 ciklusát is. Az Al-ion akksi anódja alumíniumból, katódja grafitból van, folyékony elektrolitban helyezkedik el és hajlékony – tehát bármilyen alakban előállítható. Az anyaga azért fontos, mert így a világ kevésbé függ majd a lítiumot bányászó országoktól (Chile, Ausztrália, Kína, Argentína, Zimbabwe – az első öt).A megoldás ugyanakkor még nem teljesen tökéletes: energiasűrűsége viszonylag alacsony, 40 W/kg. Viszonyításképp, a Li-ion akkuk energiasűrűsége 100-260 W/kg. Ebből adódóan mobilban egyhamar nem fogjuk viszontlátni az alumíniumos akkut, de kéziszerszámokban ott a helye. További apróság, hogy a kapocsfeszültsége 3,6 V helyett csak 2 V, de ma már nagyon jó DC-DC átalakítók kaphatók, így ez egyáltalán nem jelent majd problémát. Forrás: Geeks.hu