Barion Pixel
Sütiket használunk, hogy biztosítsuk a weboldal megfelelő működését és biztonságát, valamint hogy a lehető legjobb felhasználói élményt kínáljuk Neked. 

Facebook arcfelismerő technológiája

A Facebook  akkor is felismeri az arcokat, ha azokat nem látja teljesen. Ebben a cikkben részletesen leírjuk mire is képes a Facebook DeepFace technológiája.

 

Nemrég érkezett egy beszámoló arról, hogy a Facebook fejlett arcfelismerő technológiájáról, mely csak annyiszor téveszt, mint egy ember.

A New Scientist szerint a Facebook már olyan technológiával rendelkezik, mely nem igényli az arcot, ahoz hogy felismerjen valakit egy fotón!

Ez az új arcelemző és felismerő program nagyon közel áll ahhoz a szinthez, mintha ember lenne.

Több próbafeladat során már képes volt felismerni a képeken szereplő embereket az arc megléte nélkül is a Facebook DeppFace technológiája.

Képzeljük el, hogy mellénk állítanak egy addig ismeretlen embert, majd utána mutatnak néhány képet – önök rátudnának bökni, hogy az illető melyik képen szerepel, még úgy is, ha az arca alig látszik?

Egy kutatócsoport közül 40ezer képet gyűjtött össze publikus forrásokból, melyeken nem látszottak teljesen az emberek arcai, vagy egyáltalán nem. Ezután átfuttatták őket a Facebook arcfelismerő programján és az 83 százalékos pontossággal felismerte az embereket. A piacon elérhető más programok még teljes arc esetén is csupán 70 százalékos pontossággal dolgoznak.

Így a Facebook eléggé lehagyta versenytársait. Míg az emberi arcfelismerés nagyjából 98 százalékos a Facebbok DeppFace technológiája 83 százalékos pontossággal dolgozik.

Az ember és a gép arcfelismerése között a hatalmas különbség az, hogy egy ember csak néhány száz vagy 1-2 ezer arcot tud a fejében tartani, így csak véges számú arcra tudnak emlékezni. Ezzel ellentétben a DeppFace mind a 1,4 milliárd felhasználóját felismeri és ez a szám folyamatosan növekszik.

A DeepFace arcfelismerő szoftver egyik legnagyobb előnyét az adja, hogy amikor egy új képet beazonosít, akkor tanul belőle és ezekhez az információkat beépíti az adatbázisba, így pontosítja a személy arcprofilját.

Az emberek egész jól hajtják végre az arc nélküli felismerést. Yann LeChun a kísérleti labor vezetője szerint az arc nélküli felismerés csak a gépek újdonsága. “Rengeteg olyan dolog van, amit használhatunk. Az emberek olyan sajátosságokkal is rendelkeznek, amelyek akkor is felismerhetők, ha háttal nézzük őket” – mondta egy hozzáértő szakember.

 

A Facebook (egyre többet látó) szeme figyel ránk

Ennek a technológiának megvannak az előnyei, de kérdéseket is felvet.

Ha a program már úgy felismeri az embereket, ha nem is látszódik az arcuk, akkor nem lesz elég kitakarni valaki szemét, de még az arcát sem ahhoz, hogy ne derüljön ki a személyazonossága.

Tartalomhoz tartozó címkék: hír
Az oldal tetejére