Barion Pixel
Sütiket használunk, hogy biztosítsuk a weboldal megfelelő működését és biztonságát, valamint hogy a lehető legjobb felhasználói élményt kínáljuk Neked. 

Akksik, amik megváltoztatják a világot 1. - Szilárdtest-akkumulátor

Azt gondoltuk, hogy a technológia az eszközökről szól, tévedtünk. A készülékeink olcsó műanyag vagy üvegháza közel sem annyira fontos, mint azok az akkumulátorok, amik táplálják őket. Ezért olyan kiélezett a verseny. Minden gyártó arra törekszik, hogy minél hosszabb üzemidejű, minél vékonyabb akksijai legyenek.

1310388695069254759

Hatalmas a kereslet a hosszú üzemidejű akksikra. Azonban ahogy a kütyüjeink és az autóink folyamatosan fejlődtek és egyre okosabbak lettek, egy dologban szinte változatlanok maradtak. Igen, az akksik, amik ma is ugyanazt tudják, mint 10 éve. És attól, hogy a sajtó hangos az újabbnál-újabb “áttörésektől”, még nem lesz hosszabb a készülékek átlagos üzemideje. Mert laboratóriumban kikísérletezni egy új technológiát egy dolog, de azt biztonságossá tenni, környezetbaráttá és olcsóvá – az már egy egészen más tészta.

Ennek ellenére fejlődés van a piacon: az autógyárak olcsóbb, könnyebb és erősebb akkumulátorokat gyártanak, amik ráadásul strapabíróbbak is. Az elektonikai gyárak megbízhatóbb cellákat, amiket gyorsabban feltölthetünk és tovább bírják. A megújuló energiával foglalkozó gyártók pedig olyan megoldásokat keresnek, amiket több ezerszer is biztonsággal feltölthetünk.

A szilárdtest-akkumulátor

Kezdjünk egy olyan fejlődő technológiával, ami egy nagyon komoly problémát próbál meg orvosolni, mégpedig azt, hogy az akkumulátorunk minden figyelmeztetés nélkül felgyulladjon.

Szilárdtest-akkumulátorokkal több kutatócsoport is kísérletezik, de kétségkívül a Michigan Egyetem kutatói járnak az élen. A Michigani Egyetem szakemberei által kidolgozott termék, illetve eljárás Sakti3 névre hallgat, amin a mérnökök már több mint nyolc éve dolgoznak. A Sakti3 által kidolgozott új akkumulátor technológia lényege, hogy a megszokott és már évtizedek óta használt folyékony, szerves oldat alapú megoldás helyett szilárdtest-akkumulátort használ, ami kétszer akkora teljesítményre képes, mint a lítiumion. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy az akku kémiai oldat helyett lítium elektródákat használ az elektromosság előállítására, ami így kapacitás növeléshez vezet. Ez hatalmas lépést jelentene a különböző mobilkészülékek használatában, nem beszélve az elektromos autók használhatóságáról.

De a teljesítménynövelés csak az egyik pozitív következménye az új technológiával készülő akkunak. Az új energiaforrások olcsóbban állíthatóak elő, lényegesen hosszabb üzemidő érhető el a használatukkal, illetve, talán ez a legfontosabb tényező, biztonságosabbak is, mivel a szilárdtest-akkumulátor esetében nem áll fenn a folyadék alapú akkuknál ismert robbanás veszély. Mindezek mellett apróságnak tűnhet, hogy a szilárdtest-akkumulátorok kisebbek és könyebbek lesznek az azonos teljesítményű lítiumion akkukhoz képest.

Szilárdtest-akkumulátor

Jól látszik, hogy azonos teljesítmény egy kisebb telepben is elfér majd

A kérdés már csak az, hogy miért nem állítjuk át az akkumulátorgyárakat ilyen telepek gyártására? Természetesen az ok a költségek, a végtermék ára. Ez a technológia akkor fog majd a mindennapjaink része lenni, ha a laboratóriumi körülmények között kifejlesztett technológiát milliós nagyságrendben, költséghatékonyan, a mai telepeknél olcsóbban, de legalábbis nem drágábban fogják tudni gyártani.

Ez a nap pedig nem holnap fog eljönni, de nincs már messze a szilárdtest-akkumulátorok kora.

Forrás: Gizmodo

Tartalomhoz tartozó címkék: hír
Az oldal tetejére