Kingzone N3 Plus teszt: Első benyomások
Egy bubis levélben kaptam szépen becsomagolva. A dobozt kiszabadítva, egy fehér színű, ízléses csomagolással találtam magamat szemben: fotó a készülékről, logók, a hátlapon meg a specifikáció. Eddig pipa.

A specifikáció
Felvágom a gyári Kingzone-os plombát (értsd: a matricájukat) és szépen, katonás rendben fogadnak a következő összetevők:

A tartalom
A készülék egyben van, nem recseg-ropog. Az 5″-os 720p-s kijelző uralja az előlapot, alatta a 3 dedikált gomb piros (!) háttérvilágítással és legalább nem a szokványos ikonokkal, hanem ilyen pontokból összerakott ikonokkal operál. Körben a szokványos dolgok: felül a micro-USB és a headset csatlakozója, bal oldalt a hangerő szabályzás, jobb oldalt a bekapcsológomb található. A hátlap tartalmazza a fő kamerát, a villanót és a hátsó hangszórót.
Bekapcsolva elindul az alap 4.4-es droid varázslója. Ezen túljutva a Kingzone által módosított launcherrel találjuk szemben magunkat. Más kinézetűek pl. az ikonok, a feltelepített programok kínálata azonban elég sivár. (Az alap felhozatalról beszélünk: File kezelő, Zene, Számológép, stb. Persze ezt máshogy is felfoghatjuk, legalább nincs teleszemetelve a gyártó által mindenféle nem kívánatos crapware-rel.)
Kicsit a használhatóságról: az 5″-os kijelzőnek szép képe van, a színek élénkek. Érintésre gyorsan reagál. (Azóta már a mellékelt fólia is felkerült, a kijelző érzékenysége nem romlott érezhetően.) A szilikontokot felrakva a készülék nem csúszkál a kézben, stabilan lehet tartani. Viszont így az oldalsó gombok (hangerő, power gomb) benyomása igencsak nehézkes lett.
Használatba vétel
Ez a momentum már jobban érdekelt. Ugye felületesen már meglestem a telefont, a legalapvetőbb dolgokat be is állítottam neki. Most jöhetett a belakás!
Először a Play Áruházba néztem fel, hisz van pár program, ami nélkül nem tudok Android-on élni: ES File Explorer, Mobo Player, Mort Player, stb.
Ezek után a figyelmemet a telefon által már korábban jelzett OTA frissítésekre fordítottam: ráböktem, hogy szedje le és telepítse. (Ilyenkor Recovery-ben újraboot-ol, és ott telepíti a frissítést, majd újra betölti a launcher-t.
Beállítottam a (céges) levelezést is. Nézzük hogy viselkedik a szürke hétköznapokban. Írtam SMS-t, csináltam pár hívást, jöttek-mentek a levelek.

Egész jól használható az alap launcher is
1, Launcher: az már elsőre látszott, hogy ez nem a gyári Kit-Kat launcher. Mások az ikonok, ráadásul, mint menet közben észleltem, ezek között is akad szép számmal olyan ikon, ami gyakorlatilag widgetként működik! (Pl. az Email ikonja mellé ki tudja írni, hogy hány olvasatlan levelünk van.)

Tetszetős
2, Memória: kíváncsi voltam, hogy hogyan alakul a 2GB ram feltöltése. A telefont hidegen bekapcsolva, ez a kép fogadott:

Alap memóriahasználat
Persze itt még nem voltak felrakva a programjaim. Aztán ahogy elkezdtem nyomkodni a telefont, rá-ránéztem a memória fogyasztásra, de valahogy mindig olyan 1-1,2GB körül evett a rendszer. Gondoltam egyet és szándékosan megnyitottam egy rakat programot és direkt nem zártam be őket: 1,5GB körül alakult a memória fogyasztás. (Közben a háttérben ott volt a MoboPlayer egy 1080p-s trailerrel, szólt a zene, stb.)
Apropó futó programok: kapunk a launcherrel egy memóriapucoló opciót is! A Home gombot nyomva tartva, eddig is a söprögetős app bezáró menü jött fel. A Kingzone ezt megtoldotta egy gombbal és némi információval az aktuális foglaltság és szabad memória kérdésében.
A gomb megnyomása után, amit tud, bezár a rendszer
3, Beállítások: aki látott már ilyen MediaTek-es Android-os Beállítások menüt, azt nem fogják sokkolni az ott található opciók: SIM-kezelés, Wifi, Bluetooth…Nyelv és bevitel, Biztonsági mentés, Finger Scanner… Hopsz, micsoda? Itt tudjuk a hátlapi ujjlenyomat-olvasó dolgait állítgatni: beállítható az ujjlenyomat általi képernyő feloldás és ha esetleg szeretnénk srollozásra használni pl. a Böngészőben.
Lejjebb újdonságként -, legalábbis nekem az volt, – találunk még egy Screen gestures menüt (itt lehet különböző gesztusvezérléssel kapcsolatos dolgot beállítani) és a Notification light menüt, ahol a készülék felső részén bujkáló apró LED viselkedését állítgathatjuk.

Értesítő led beállítása
Nekem az alap beállítások megfeleltek, ami tetszett, hogy pirosan villog, amikor alacsony az akkufeszültség, piros töltés közben és zöld, amikor szerinte már kellően fel van töltve. Én azért maradtam a 100%-ra való töltésnél.
Ha már töltés: a hirdetésnek megfelelően valóban pár óra alatt feltölti az akkumulátort 50-60%-ra, de szerintem jobban járunk vele, ha inkább 100%-ra töltjük. (Ez persze az én személyes hitvallásom, mindenki úgy töltikézi, ahogy gondolja.) Az Akkumulátor menüben érdemes lecsekkolni, hogy be van-e pippantva az Intelligens energiagazdálkodás. (Ha nincs, akkor pótoljuk!)

Akkumulátor menü
Továbbhaladva a menüpontok között megtalálhatjuk még a MT SOC-oknál szintén nem meglepő Be-/kikapcsolás ütemezése menüt, ezzel teljesen kikapcsolt állapotból is felébred a telefon a megadott időben. (Halkan hozzáteszem, hogy pl. az Óra képes kikapcsolt állapotban is ébreszteni.)
A legutolsó menüpontban megvizsgálhatjuk, hogy milyen verziójú Android fut a készülékünkön:

A telefonról
Ugyanitt találjuk az OTA frissítésért felelős Vezeték nélküli frissítés menüpontot is, amit érdemes is rögtön kézzel ráindítani, hátha van friss verzió!

Frissítés
4, Programok: az app drawerben található gyári programok özönébe nem fogunk belefulladni, lévén, tényleg csak a legszükségesebbeket tették fel a Kingzone szoftveresei. Persze nem igazán probléma, hisz a Play áruházból minden beszerezhető, még az is, amire nincs is szükségünk.

Programok
Az alap programok között is találhatunk hasznosakat, pl. a Zseblámpa app, amivel a kamera vakuját tudjuk zseblámpaként, vagy SOS jelzőnek használni. (Nem vicc, tényleg lemorzézi!) Annak külön örültem, hogy míg az Amoi-nál ilyen sárgás színű volt a LED, ennek szép, erős fehér a színe.
Multimédia
1, Zene: A gyártó által mellékelt fülestől nem szabad csodát várni: kissé tompa hangja van, bár ha a Beállítások/Audió profilok-nál bepipáljuk az összes hangzásjavító eljárást, akkor egész elfogadható eredményt kapunk. (Itt jegyezném meg, hogy nincs abszolút hallásom, nem is vagyok egy nagy zenerajongó! Ha megvan a 192 kbps az MP3-nál, az nekem már kielégítő minőséget ad.) Próbáltam headsetként is a fülest, mindkét oldalon tisztán és érthetően lehetett hallani a másikat.
A hátlapi hangszóró tiszta hangot produkál, viszont eléggé moderált a hangereje. A Kingzone fórumán is szóvá tették ezt, a gyártó válasza az volt, hogy nem javasolják a szoftveres hangerőnövelést, lévén károsíthatja a hangszórót. Ehhez képest az egyik OTA frissítéssel megjelent a Beállítások/Audio Profilok-ban, hogy Bessloudness (Hangerőfokozó a hangszóróhoz) nevű beállítás. Ezzel már normális a hátsó hangkeltő hangereje, viszont érezhetően tompább lett a hangzás.
2, Filmek:
A saját csomagom ezekből áll:
– A Karib-tenger kalózai: A világ végén trailer 1080p Quicktime Rendben
– Star Trek trailer 720p Quicktime Néha megröccent
– Avatar trailer 1080p X264 Néha megröccent
– Serenity trailer 720p X264 Rendben
– Aliens vs. Predator: Requiem trailer 720p WMV Kép rendben, hang nincs
– Riddick: A sötétség krónikája 1080p WMV Kép rendben, hang nincs
3rd party lejátszót használva annyi javulást sikerült elérnem, hogy a szaggatás megszűnt, de hang nem lett.
3, Rádió
Rádió – A fülhallgatót csatlakoztatva, lehetőségünk nyílik rádióadások hallgatására is.
A szokásos dolgok: csatornák keresése, RDS, kedvencek letárolása és extraként, lehet rögzíteni is az adást. (Ez utóbbi legalábbis nekem új.)

Egy beállított csatorna
4, Fényképek: Tudom-tudom, ezek a masinák nem digitális fényképezőgépek, de néha, illetve inkább az esetek 80%-ban, amikor kellene a digit kamera, persze, hogy pont nincs az embernél, pedig jó lenne fotózni. (Oké, értem én, hogy akinek pl. autója van, az magával tudja mindenhová cigölni, de én pl. kerékpárral járok, elég furán néznék ki, ha mindenhová úgy felpakolva mennék.)
Ezért a magam részéről eléggé fontosnak érzem ezt a területet. Íme, pár tesztkép (fényes nappal, ragyogó napsütés volt!)
A méretük miatt muszáj voltam átméretezni őket, de a lényeg szerintem látszódik. Egy 13 MP-es, Sony kamera van benne…
Játékok, GPS, akkumulátor, zárszó
Játékok: Nos, mivel a magam részéről nem tekintem gamer platformnak az androidos készülékeket, ezért érdemben nem is tudok nyilatkozni. Azért, hogy valami fogalmam mégis legyen, felraktam két autós játékot: Fast & Furious: Legacy-t és a Real Racing 3-t. Mindkettő folyamatosan működött, nem tapasztaltam szaggatást. Egyetlen dolog volt, amit nem értettem, hogy eléggé sokáig töltődtek be.
GPS: A GPS-re egy rossz szót nem írhatok: a bekapcsolás után villámgyorsan fixálja a műholdakat. A GPS Test appot ráeresztve ez a látvány fogadott:
Akkumulátor: A kisebb akkumulátor rövidebb töltési időt is jelent! (Azért meg lehet látni a jót még a rosszban is. Csak pozitívan!) Csináltam egy kis tesztet: 20%-ról 100%-os feltöltés nálam egész pontosan 3 és fél óra alatt megvolt.
Verdict
Elérkeztünk a végkövetkeztetéshez. Megbántam-e a cserét? Röviden: nem. A telefon tényleg többet tud, mint a korábbi Amoi. A hiányosságaival ennyi pénzért szerintem együtt lehet élni. Eddig szorgalmasan jöttek az OTA frissítések (kb. 1-2 hetente), remélhetőleg ezt a jó szokásukat megtartják a gyártónál. Az 5-ös Lollipop frissítést is ígérik. (Gondolom, ha ez majd megtörténik, lehetne egy új tesztet írni a telefonról.)
Forrás: Logout
A Kingzone N3 Plus itt tekinthető meg: