Újdonságok a MediaTeknél: MT8163 és MT8735
Ez az újdonság már úgy érkezik, hogy támogatja akár az Android 5.1 operációs rendszer használatát is, ami pillanatnyilag még a legfrissebb Lollipop verzió. A multimédiás képességeit górcső alá véve a hardveres H.265 (HEVC) dekódolást érdemes külön kiemelni, ez a formátum még csak most kezd igazán elterjedni, de rendkívül nagy potenciál van benne. A H.265-ös anyagok kisebb helyet foglalnak, és kevesebb energiafelhasználás mellett lehet őket lejátszani, ami főleg a tableteknél kiemelten fontos. A kapcsolati lehetőségeket számba véve van a tarsolyában 2,4 és 5 GHz-es tartományokat is támogató Wi-Fi, Bluetooth 4.0 modul, valamint GPS vevő és még FM rádió is.
A MediaTek MT8163-ra épülő táblagépek még ebben a hónapban befuthatnak, ám azt most még nem tudjuk megmondani, hogy melyik gyártók ugrottak rá, és az ára sem ismert. (A pletykák szerint csak 5 dollár lesz, de ezt sem megerősíteni, sem pedig cáfolni nem tudjuk, hivatalosan erről nem beszélt a MediaTek.)
MediaTek MT8735
Az MT8735 mintegy ismeretlen ismerősként tűnt fel a MediaTek kínálatában, ez ugyanis nem más, mint az MT6735 táblagépek számára valamelyest átalakított változata. Itt 1,3 GHz-es órajelen üzemelő Cortex-A53 magok kvartettje várja az érdeklődőket egy Mali-T720 MP4 grafikus feldolgozó egységgel megtoldva. A szóban forgó chip a kategóriáján belül a legtöbb vetélytársánál gyorsabb lesz valamelyest, miközben a MediaTek állítása szerint kevesebb energiát emészt fel. A tervezők beépítették a MiraVision technológiát a lehető legjobb vizuális élmény garantálása érdekében, és a kamera kapcsán is érdekes képességekkel bír a SoC. Fotók és videók is készíthetőek majd egyidejűleg az elő- és a hátlapi kamerával, illetve az önarcképeket valós időben lesz lehetőség szerkeszteni, ezáltal a készülék tulajdonosa már a kép készítésekor látja majd a szoftveresen módosított végeredményt.
Ennél a chipnél már egyértelműen nagyobb hangsúlyt fektetett a MediaTek a kapcsolati lehetőségekre. Az MT8735 esetében kiemelendő, hogy már 4G LTE mobil kommunikációs modem is van a repertoárjában, ami FDD-LTE és TDD-LTE hálózatokon is jól érzi majd magát. Olyan tabletek alapja lehet ez a lapka, amiket kifejezetten arra terveztek, hogy a mindennapos utazások során elkísérjék a „gazdájukat”, és ilyenkor is folyamatosan biztosítsák az internetkapcsolatot. A chip kelléktárában az LTE mellett van még kétsávos (2,4 és 5 GHz) WLAN, Bluetooth 4.0 modul, és FM rádió is, a GPS vevő pedig ezúttal már a GLONASS és a BeiDou műholdakat is képes lesz segítségül hívni a gyorsabb és pontosabb pozicionálás érdekében.
Akárcsak az MT8163, a MediaTek MT8735 is áprilisban bukkanhat fel valamilyen táblagép belsejében, de ahogy a másik lapkánál sem, úgy itt sem lehet még most tudni, hogy milyen készülék ad majd neki otthont elsőként.
MediaTek Helio X20
Az elkészült termékek mellett egy igazi érdekességről is beszámolhatunk, ami egyelőre fejlesztés alatt áll. A MediaTek szakemberei a színfalak mögött már egy 10 processzormagot felvonultató chipen dolgoznak, ami állítólag még idén tömeggyártásba kerülhet. A Helio X20 néven érkező megoldás azt a Helio X10-et válthatja fel, ami eredetileg MediaTek MT6795 néven látta meg a napvilágot még tavaly (ez van pl. a HTC One M9+-ban). Arról már korábban is hallani lehetett, hogy a kínai chipgyártó fontolgatja a 10, illetve 12 magos konfigurációk bevetését, a mostani hír hallatán pedig már biztosra vehető, hogy a vállalat túllép a jelenlegi nyolcmagos architektúrákon.
A MediaTek egy különleges rendezvényen számolt be a Helio X20 érkezéséről, ahova a legfontosabb partnereit invitálta meg, így például a Xiaomit és a Vivót. Mivel egyelőre nem sokat tudunk arról, hogy pontosan milyen felállásban lesznek a processzormagok a lapkában, a várható teljesítményre sincs pontos rálátásunk. Állítólag 70 ezer pont körül teljesíthet majd az AnTuTu mérőprogramban, de persze ebből sem lehet még messzemenő következtetéseket levonni.
A magok számának tovább növelése elsőre valószínűleg nem sokak szimpátiáját váltja ki, viszont ne feledjük, hogy a MediaTek egyszer már komoly sikert ért el egy hasonló lépéssel. Ők voltak az elsők, akik nyolcmagos ARM chipet készítettek okostelefonok, illetve táblagépek számára, és nagyrészt ennek is köszönhetik, hogy most a piac második helyét foglalják el a Qualcomm mögött.