Barion Pixel
Sütiket használunk, hogy biztosítsuk a weboldal megfelelő működését és biztonságát, valamint hogy a lehető legjobb felhasználói élményt kínáljuk Neked. 

Te is unod, hogy konnektorhoz vagy kötve?

Betty
Te is unod, hogy konnektorhoz vagy kötve?
A modern világ egyik legnagyobb problémája, hogy a legtöbben konnektortól konnektorig élünk.
Hiába is tagadjuk, be kell lássuk, hogy évtizedekkel ezelőtt nem okozott semmilyen lelki problémát, ha nem volt a közelünkben telefon.
 

A gyerekeink a parkban és a játszótereken töltötték az életüket és mi csak remélhettük, hogy minden rendben van, maximum a fütyülésükkel vagy a kaputelefonnal jelezték, hogy még egyben vannak.

Percenkénti hívások nélkül is tudták mikor vegyék hazafelé az irányt, hiszen a mobiltelefonok nélküli világban még a közvilágítás jelezte, hogy ideje indulni.

A legjobb zenéket góliát elemes kazettás magnóval játszottuk és a legmenőbbeknek elemes walkmanjük volt, ami bizony becsípte rendesen a magnószalagot, ha nem jól tartottuk.

Nem jelentett problémát, hogy számítógép csak a szomszédban volt, vagy jó pár házzal odébb és az sem szegte kedvünket, hogy nem tudjuk a kádból nézni kedvenc sorozatunkat. Fürdéshez a gyerek gumikacsát vitt, nem mobilt.

Azonban eltelt közel 20 év, ami emberi léptékben soknak számít, ám a technólógiai fejlődés tekintetében egy hihetetlen áttörés korszaka volt.
Megjelentek a mobiltelefonok, az asztali számítógépek, laptopok és a CD, DVD és így tovább.

Kezdetben egy mobiltelefon akár önvédelmi fegyverként is használható volt és pontosan arra a célra szolgált, amire tervezték – telefonálni lehetett vele. Nem a dizájn nyomott sokat a latba, hanem a funkciója. Az SMS volt a fiatalok megmentője, és akár külön táskában is cipeltük a „féltéglát”.

A discmanekhez is külön tartóra volt szükség, és bosszantó volt az elemek merülése, hiszen nem minden kisboltban szerezhettünk egy „cerka elemet”.

Nem is olyan régen még alapfunkciókról, és szélsőséges kivitelezésekről beszélgettünk a mobiloknál, hiszen vagy nagyon kicsi volt a telefon, amelyet jó esetben egy napig használhattunk, vagy olyan hatalmas volt különösen az akkumulátor végett, hogy értelme nem volt magunkkal hurcolni, ha például szórakozni mentünk.

Azonban hamar jött a „bumm” és megjelentek a plusz funkciók, a kényelemért és a fogyasztói igényekért, amelyek szépen lassan kiváltották a különböző eszközöket és ez által egyre jobban rászorultunk a kompakt mobiljainkra.

Először csak rádió, majd már kedvenc mp3-ak hallgatására is volt lehetőség, később már kamerázni is tudtunk, ugyanakkor a design még mindig igen egységes volt, így nem kellett az alkotóknak különösebben törniük a fejüket egy szuper király kivitelezésen.

A laptopok megjelenése után egy olyan ugráson ment keresztül az összes kütyü, amelyre előtte számítani sem mertünk volt, hiszen ki reménykedett gyerekként abban, hogy egy kompakt számítógépet hordhat a zsebében?

Ekkor a processzorok mérete már fordítottan lett arányos a kijelző nagyságával és a belső tudással – ennek tudható be az is, hogy a telefonjaink többsége a régi „ócskavasakkal” szemben ismét csak néhány órát bírtak.

A gondunk nem is ezzel lenne elsősorban, hiszen ahogyan régen, úgy most is meglehetnénk mobilok nélkül, de manapság a mobilunk a mi saját mini pc-nk, a legtöbb esetben az egész életünk rajta van.
Gyakorlatilag a zsebünkben hordjuk a világunkat és az asztali gépünket más eszközökkel együtt. Azzal fotózunk és adjuk hírül az egész világnak, hogy merre járunk éppen. Az útbaigazítást az azon található GPS adja és útközben zenét is azon hallgatunk.
Emellett a leveleinket, és kedvenc híreinket is ezen olvassuk tömegközlekedés alatt, vagy az ebédszünetben. Egész álló nap kapcsolatban vagyunk a világgal, és esti pihenésként akár a kedvenc könyvünket, filmünket vagy akár a TV-t is azon nézzük.
Okos otthonokban távirányító helyett is használjuk, és van, hogy az adja a netet a laptophoz.
Kár is lenne tovább ecsetelni, hiszen mindenki tudja mi is az az Angry Birds, a többi játékot nem is említve…

Azonban ez a hatalmas kihasználhatóság igen sokba került, hiszen függők lettünk… Konnektoroktól függ az életünk, hiszen nincs olyan telefon a világon, ami ezt a hatalmas felhasználást töltés nélkül sokáig bírná.

Manapság már a kivitelezés, az esztétikum a mobilok esetében nagyobb hangsúlyt kapott, hiszen a tudásnál jóformán már elértünk egy határt, amelynek áttöréséhez ismét időre lesz szükség.

Ez egy teljesen új feladat elé állította a nagyágyúkat – hiszen egy szuper mini méretű, ám hatalmas étvágyú processzort kell megfelelő mennyiségű árammal extrán kicsi kivitelben ellátni.

Bőven vannak próbálkozások-e téren, de a fogyasztói társadalmunk kicsit visszafejlődött, hiszen akármilyen nagy is a kapacitása a telefon akkumulátorának, mi annál bátrabban nyúzzuk az eszközt.


Te hányszor tapasztaltad, hogy a legjobb képnél, vagy a legfontosabb hívásnál lemerült a telefonod?
Mi volt az első gondolatod?


Ha hirtelen kellene erre a kérdésre válaszolnod biztosan az első válaszod az lenne: Hol tudom feltölteni?

Erre is sikerült végre választ adnia a kütyük tervezőinek.  Gyakorlatilag a zsebben hordható energia az, ami mindenki számára könnyen elérhető és esztétikus lehet.

Nem kell a csodára gondolnunk, egyszerűbb nevén egy Power Bank az, ami megsegíthet minket a bajban.
Fizikailag abszolút független a telefonunktól így nem zavaró, – ellentétben a hatalmas akksis telefonokkal, vagy ősrégi téglákkal - és akár megmentheti az egész napunkat.

Ha nem akarjuk az egész életünket töltő függőként élni, és azért kiugrani kávészünetre, vagy szaladni haza, a kocsihoz hogy töltőre tegyük a telefonunkat, akkor használatba kell vennünk a Power Bank technológiát.

A fő kérdés azonban az, hogy szükségünk van-e erre?
Te, aki ezt a cikket olvasod biztos, hogy éppen ezen gondolkozol és talán már a válasz is megfogalmazódott.


Amennyiben valóban szeretnél megszabadulni a láncoktól, amelyek gúzsba kötik a telefonod, vagy más eszközöd, akkor most jól figyelj, mert segítünk neked. Elmondjuk neked, hogy mit kell szem előtt tartanod a Power Bankeknél és így egy tudatos döntést hozhatsz, amellyel nem lősz bakot. Egy jól választott Power Bank hosszú időn át képes hozni a formáját.

Persze leakaszthatsz egyet a polcról kedvedre valami multinál, de közel sem biztos, hogy számodra ideális lesz, és egy húzós árú csalódás után fel is adnád a próbálkozást. Nem lennél közelebb a szabadsághoz.

Eszünk ágában sincs téged adósságba verni egy kütyü miatt, hiszen a nem titkolt célunk az, hogy képbe kerülj és boldogan használhasd bármikor és bárhol a kedvenc telefonodat, azaz vihesd magaddal az egész életed a zsebedben!

Mi most lerántjuk a leplet a nagy kérdésről, hogy milyen power banket válassz, amellyel nem kis összegeket tudsz spórolni magadnak vagy akár az egész családnak.

A választásnál a fő szempontok:

A Kapacitás:

Először jó tudni, hogy az akkumulátorok kapacitásának a mértékegysége mindig mAh (milliAmperóra). Ezt fogyasztja az eszközünk, azaz ez tárolja a felhasználható elektromos töltés mennyiségét.
A fontos szempont tehát ebből könnyen kikövetkeztethető – a választott power bank kapacitása meg kell, hogy haladja a telefon vagy tölteni kívánt eszköz akkumulátorának a kapacitását. Másként esélyünk sem lenne feltölteni vele a kütyünket.

Azonban itt rejlik egy apró titok!
Ha biztosra akarunk menni, akkor jobban járunk, ha többszöröse a Power Bank kapacitása a feltölteni kívánt kütyünek, hiszen ezzel biztosíthatjuk, hogy akár többször is használhassuk mielőtt ez is töltésre szorulna.
Például, ha egy 1200mAh körüli akkumulátorral bír a kütyünk, akkor a minimum 3000mAh kapacitású power bankben érdemes gondolkodni, de a hatékonyság érdekében ennél nagyobb pl 5000mAh alatt nem is érdemes választanunk.

Habár ez eddig szimpla matematika, azt azonban sosem várhatjuk el a 10000mAh Power Banktől, hogy akár négyszer teljesen feltöltsön egy 2500mAh akkus telefont. Az oka egyszerű, olyan összetett folyamatról beszélünk a töltés során, amely az akksi használatából adódó amortizáció miatt veszít a hatékonyságából. Például az új telefon akksija is tovább bírja, mint akár 1 évvel később, azonban más körülmények is ronthatnak a hatékonyságon – például a hőmérséklet és a páratartalom. Extrém körülmények között szinte lehetetlen, hogy bármilyen akksis eszköz hozza a formáját, így nem árt minden töltésre minimum 20%-ot rászámolnunk és ez alapján meghatározni a power bank méretét.

Példa:
1500mAh kapacitású telefon akksit szeretnénk egy power bankkel 4x feltölteni, mielőtt az is töltésre szorulna.
1500 x 4 (alkalom) x 1,2 (120%) = 7200mAh – minimum 7200mAh kapacitású power banket kell vásárolnunk, hogy biztosra menjünk.

A Feszültség:

Ha eddig nem találkoztál még olyan power bankkel, ami nem tölti hanem meríti a telefonod, akkor itt egy kis segítség, nehogy te is ebbe a hibába essél.
Fontos, hogy a töltésre használt power bank kimeneti feszültsége mindenképpen nagyobb legyen, mint a tölteni kívánt eszközé. Ellenkező esetben nem tölteni, hanem meríteni fogja a rádugott kütyüt.

Mindegyik eszközön, így magán az akksin is szerepel egy Voltban (V) megadott érték, ez az amit mindenképpen ellenőriznünk kell. Ez általában egyébként 5V szokott lenni.

A kimenetek száma:

Sok Power Banken már több USB kimenő port is található. Ez nem csupán egy kényelmi szempont, hogy egyszerre két telefont tudjunk tölteni.
A cél a széles körű kihasználhatóság – azaz két telefon mellett, akár nagyobb eszköz töltésére is van lehetőségünk. Az egy portos power bankek az esetek többségében 1A (Amper) töltéssel rendelkeznek, a két portos változatok többségében a 2. port azonban 2A vagy annál nagyobb töltéssel bír így lesz alkalmas nagyobb eszközök töltésére is, mint akár egy tablet vagy GPS stb.

Tipp:
Ha két portos power banket szeretnénk választani, akkor a kapacitást érdemes a nagyobb igényű eszköz akkumulátorához számolni a fenti példa alapján így aztán szuper hatékony választást produkálunk!

Az akkumulátor típusa:

Egyáltalán nem elhanyagolható, hiszen ez az egész művelet lelke!
Technológia szempontból két különböző típust találhatunk – az olcsóbb, nagyobb, nehezebb és sokkal könnyebben felmelegedő típus az úgynevezett „18650”-es – szerencsére egyre ritkábban botlunk bele. Az ennél újabb praktikusabb és megbízhatóbb azonban kicsit drágább a lítiumos (Lithium polymer, Li-Polymer vagy Li-Poly).
Mindkét típus ugyanúgy ellátja a feladatát így technikailag választható mindkettő. A vásárló döntése, hogy melyik változatot részesíti előnyben.
Némi viccel élve a hideg időkben a 18650-esnek még talán nagyobb hasznát is vesszük a zsebben, de nyáron egy kicsit izzasztó érzés lehet. (Persze most kicsit sarkítottunk, de talán ez az egyetlen egy érv ellene)

Egyéb szempontok:

Gyakorlatilag minden fontos paramétert a tudomásodra hoztunk a power bank választással kapcsolatban, azonban van néhány olyan apró különbség, amivel könnyen megkímélheted magad a csalódástól.

Sose hagyd magad átverni! Ha belebotlanál egy 20000mAh feletti power bankbe, akkor könnyen válhatsz áldozattá, ugyanis a piacon nagyjából ez a legnagyobb kapacitás, néhány különleges esettől eltekintve. Nem állítjuk, hogy nem létezik és azt sem, hogy a közeljövőben nem fogunk mi is egyre több szuper power banket feltenni, de a túl olcsó – hatalmas tudás igen ritkán párosul. Nálunk külön felhívjuk a figyelmet, ha ilyen remek párosítás kerül fel az oldalra!

Mindig figyelj a részletekre – a feljebb leírtakon túl mindig nézd meg a kiegészítőket, azaz a csomag tartalmát. A táskák, kábelek, olykor dokkolók megléte vagy hiánya és azok minőség sokat javíthat, rosszabbik esetben ronthat a felhasználási élményen.

Végül de nem utolsó sorban egy +1 Tipp, ami power bankek esetében még számíthat az a megjelenés.
Habár furán hangzik, hogy legyen trendi egy power bank, de ahogy neked, úgy mindenkinek megvan a maga kedvence, ízlése. Manapság erre épül a fogyasztói társadalom, így ezen kütyük esetében is igen széles kínálattal bombáznak, ebben a kérdésben igazán rosszul dönteni nem lehet. Pontosan ezért valóban csak tanácsot tudunk adni, hogy sose menjen a megjelenés a felhasználhatóság rovására! Ne vegyük meg rossz minőségű anyagból készült, túlságosan olcsó (500-1500 Ft) nagy tudásúnak tűnő darabokat, mert könnyen lehet, hogy hiába csillog villog, nem lesz hosszú életű.

+2 Tipp:
Miután végig olvastad ezt a bejegyzést, már jó eséllyel indulsz a Power Bank guru címért, de van még egy apróság, amire ritkán térnek ki.
A power bank előnye az egyetlen hátránya – hiába a legtutibb darab, amit mérnöki pontossággal választasz, ha hetekig nincs a közeledben konnektor, amivel azt akár feltöltheted, előbb-utóbb energia nélkül maradsz.

Van egy különleges ágazata a power bankeknek, amit kevesen használnak és ismernek. Elsősorban a tudatos vásárlók és az alternatív energiát előnyben részesítők nagy találmánya.
Napelemes power bank!
Ha te is egy világutazó vagy, vagy olyan kempingezésre vagy a világ végére indulsz és egyetlen társad a zsebedbe rejtett telefonod lesz, akkor biztosan ő a te kütyüd.
Gyakorlatilag ugyanazokat a szempontokat érdemes figyelembe venned, amiket már megtanultál, de így elkerülheted a konnektorokat a napos időben!

Most, hogy a végére értünk a fontos szempontoknak és kicsit kifújtad magad - vess egy pillantást a jelenlegi kínálatunkra is, hogy a megszerzett tudást kamatoztasd

Hamarosan Tippekkel és Trükkökkel érkezünk, hogy tovább boncolgassuk ezt az energiát adó témát!

Tartalomhoz tartozó címkék: hír
Az oldal tetejére