Barion Pixel
Sütiket használunk, hogy biztosítsuk a weboldal megfelelő működését és biztonságát, valamint hogy a lehető legjobb felhasználói élményt kínáljuk Neked. 

Teclast X80h - Windows és Android egyben? Egy kiváló hibrid megoldás! TESZT

Teclast X80H Dual Boot

Ritka tudással felvértezett tablet, ami ha akarom, Windowst, ha akarom, Androidot futtat.

Bevezető

Teclast X80h

Egy kicsi Windows, és egy kicsi Android? Igen, egy újraindítással váltogathatunk a két rendszer között, a Teclast X80h-nak köszönhetően.

Sohasem volt Windows-os tabletem, androidos annál több. Az év végi Media Markt-os szívatás után, amikor végül nem lett semmi a “jóárasított” Windows-os tabletből, hirtelen borzasztó késztetést éreztem, hogy birtokoljak-kipróbáljak egyet.

Körülnéztem hát a hazai piacon és eléggé elszomorodtam. Ami használható kategória (7″-os tabletek szerintem már idejétmúltak, lassan akkorák a telefonok…) és még akár hordozható is, azok borzasztó drágák. Körülnéztem tehát a második beszerzési forrás körül, a kínai webshopokban. Ugyebár mióta a Microsoft ingyenesen felhasználhatóvá tette a Windows 8.1 teljes verzióját bizonyos megkötésekkel, azóta a kínaiak ontják ezeket a táblákat is.

Már éppen kinéztem egy szimpla Windows-os táblát, amikor belefutottam a tesztem alanyába. A keresgélésem előtt 2-3 héttel előtte jött ki a Teclast nevezetű kínai gyártó dual boot-os tabletjeivel, ami azt jelenti, hogy előre telepítve van az Android 4.4 és a Windows 8.1 is a készülékre, és kedvünk szerint váltogathatunk közöttük.

Teclast X80h

A Teclast X80h-ban Windows 8.1 és Android 4.4 (KitKat) lakozik egyszerre.

Ez nem egy új dolog, aki picit követi a tech világot, annak beugorhat az ASUS TD300 amit a 2014 januári CES-en mutattak be, ami szintén Android, valamint Windows 8.1-es dual boot-os készülék volt, de a projekt a Google nyomására leállt, soha nem került forgalomba. (És legjobb tudomásom szerint, azóta se jött ki más gyártó ilyen megoldással.)

Szóval van ez a Teclast nevű cég, 1999-ben kezdte meg működését, és az ismertebb kínai márkákhoz tartozik (Kínában), és mint a legtöbb kínai márka, egészen sok mindennel foglalatoskodik. Nem tudom hogyan jött nekik az ötlet, mindenesetre nem nagyon foglalkoztak a Google bújával, és előálltak a saját dual boot-os megoldásukkal.

Jelenleg két gépük érhető el dual boot-os konstrukcióban, a teszt alanya, valamint a nagy testvére az X98 Air 3G. (10,1″ 2048X1536, Z3736F 2.16GHz, 2GB, 32GB, 3G modem)

És hogy mire jó, hogy Android és Windows is van a gépen? Biztos vagyok benne, hogy ez téma lesz, úgyhogy próbálok választ adni rá a cikkben. De ha röviden akarom kifejezni az álláspontom, akkor: Miért ne?

Van egy teljes értékű Windows tabletem egy nem teljesen hulladék hardverrel, telepíthetek x86-os alkalmazásokat ha úgy tartja kedvem, bármikor rádugok egy egeret billentyűzettel, vagy mindkettőt Bluetooth-on és van egy laptopom (persze út közben ez nem érvényes, de egyetemen, melóban stb, ahol azért akad egy asztal) és az említett hardver miatt akár régebbi – androidra esetleg nem létező játékokat is futtathatok, teljes értékű böngészőm van amiben megy a Flash, Silverlight stb, sőt még DVD-t is tudok írni vele. (Tudom ezek mind idejétmúlt dolgok, de még nagyon sok minden épül ezekre – olykor szükség van rá.) Ok, de akkor mi lesz az Androiddal?

Az Android egy érintőképernyőre fejlesztett rendszer (igen, a Windows 8-ra is vannak appok – de remélem nem veszünk össze azon, hogy nevetségesen kevés, és azok minősége is hagy némi kívánnivalót maga után) amin sok dolgot út közben, a kifejezetten erre fejlesztett alkalmazások miatt egyszerűen könnyebb használni – nem tudom jobban kifejezni – szóval kiegészítik egymást.

SPECIFIKÁCIÓ:

CPU: Intel Atom Z3735F Bay Trail @ 1.83 GHz Quad Core 64 bit
GPU: Intel HD Graphics (Gen7)
RAM: 2 GB DDR3L
ROM: 32 GB eMMC
—————————————————————————-
Kijelző: 8.0″, IPS 1280 x 800 px
Kamera: elől 0,3MP, hátul 2.0 MP
—————————————————————————-
GPS: nincs
—————————————————————————-
Egyéb: Bluetooth 4.0, WiFi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot, tethering, microUSB, USB to OTG
—————————————————————————-
Méretek: hosszúság 208 mm x szélesség 122 mm x vastagság 7.9 mm
Súly: 367 g
—————————————————————————-
Csatlakozók:
– 1x 3.5 mm Jack
– 1x mini HDMI
– 1x MicroSD kártya
– 1x Micro USB 2.0 (OTG vagy töltés – egyszerre a kettő nem megy)
—————————————————————————-
Akkumulátor: 5000mAh Li-polymer

Doboz, kijelző, külső

Maga a doboz teljesen egyszerű, semmi extra, egyszerű dizájn az elején, kínai specifikáció a hátulján.

Teclast X80h

A Teclast X80h doboza: A kínai feliratok megijesztenek elsőre, de aztán a jobb alsó sarokban levő intel logó mindenkit megnyugtat: Jó kezekben leszünk.

Teclast X80h

Vicces, hogy a Teclast X80h dobozán hátul : Teclast iPad van írva :D – Van annyira jó mint egy iPad? Végül is igen, hiszen kapásból két operációs rendszert futtat.

A dobozban alap esetben némi kínai user manual-on kívül ezeket lehet megtalálni:
– Töltő
– Adatkábel
– OTG kábel

Nekem speciel a kínaiak kispórolták a töltőfejet, így arról nem tudok beszámolni, de a szokásos kínai minőség az tetten érhető a kábelek minőségén, így lehet, hogy jobban is jár az ember, ha beszerez egy normális töltőfejet.

A tabletet a 8″-es, 1280×800 pixel felbontású IPS kijelző uralja, ami azt jelenti, hogy 188 PPI pixelsűrűséget és 16:10-es képaránnyal van dolgunk. Ez sokkal szimpatikusabb számomra, mint a tavaly tesztelt 4:3-as képarányú Alcor tabletem. Az érintőképernyő 5 érintést képes kezelni egyszerre és nagyon pontos, nem éppen zongorista ujjaim vannak, de még a Windows tálca apró ikonjait is szinte hibátlanul el lehet találni.

Teclast X80h IPS

Hófehér, és gyönyörű, ámbár a kép inkább a Teclast X80h betekintési szögét mutatja be: Az IPS technológiának köszönhetően oldalról is láthatjuk a kijelzőt, így többen is nézhetünk filmet egyszerre.

Teclast X80h IPS

És a Teclast X80h másik irányból, a betekintési szög itt is ugyanolyan jó.

A méreteit tekintve is jól jön a képarány, akár egy kézzel magabiztosan fogható, átérhető a gép, amíg a másik kezünkkel tudunk rajta pötyögni.

Teclast X80h Youtube

Itt éppen egy Youtube alkalmazást futtatunk Android 4.4-en a Teclast X80h-val. Természetesen akadásmentes, sima lejátszás amit biztosít a kis kütyü.

Viszont nem rekord vékony a maga 8 milliméterével, de ennek előnye, hogy elég masszívnak hat, és többnyire ez meg is állja a helyét, nem nyeklik-nyaklik, megnyomorgatva nincs olyan érzése az embernek, hogy szét akarna esni.

Anyaghasználatot tekintve a műanyag keretet egy fémes hátlappal törték meg, ami nagyon jól mutat, arról viszont nincs információ, hogy az előlap bármilyen karcállósággal rendelkezne, úgyhogy érdemes fóliát beszerezni rá.

Teclast X80h hátulról

Hátulról úgy néz ki a Teclast X80h, mint egy iPad. Azért lássuk be a kínaiak néha lehetnének “ötletesebbek”. Vagy ennyire jó designt készít az Apple?

Az illesztéseknél nem nagyon törődtek a sorják eltüntetésével, ez picit rontja az amúgy egész korrekt összképet.

Fizikai gombnak csak bekapcsolót, és hangerőszabályzót kapunk, itt elmarad a Windows-os tableteknél látott, kapacitív Windows “Home” gomb, ami a kezdőképernyőre navigálna minket.

Csatlakozóból kapunk egy MicroUSB-t ami OTG képes, és ezen keresztül tölthető a gép is. Ez elég szomorú, mert itt nagyon jól jönne egy külön töltőcsatlakozó, hogy szabad maradjon a MicroUSB port a külső eszközöknek.

Teclast X80h vs LG G2

Teclast X80h egy LG G2 társaságában, azért látszik hogy a 8 inch méret már nem számít egyáltalán kicsinek.

(Egy LG G2 társaságában)

Van MicroSD (SDHC) kártya bővítési lehetőség, maximum 32GB-ig (A gyári oldalon nincs erre konkrét infó, a dobozon 64GB van feltüntetve a kínai karakterek ölelésében, de kipróbálni nincs lehetőségem – 64GB-os kártya hiányában, viszont több webáruház maximum 32GB-ot ír), van miniHDMI 1.4, amivel külső megjelenítőre köthető, valamint van még egy 3,5mm-es JACK csatlakozó a külső hangforrásoknak.

Hardver, teljesítmény, OTG

Hardveresen nem kell szégyenkeznie a gépnek, egy négymagos Intel® Atom™ Z3735F teljesít szolgálatot, 2GB DDR3 RAM és 32GB belső tárhely társaságában. a grafikus megjelenítésért pedig az Intel HD Graphics felel. (311 – 646 MHz)

Teljesítményben a Teclast X80h legközelebb az ASUS MeMo Pad 7-hez áll. Mindössze 3000 ponttal marad le tőle, viszont az ASUS terméke 63 000Ft az emag.hu -n …

(A többi készülék adatait a Mobilarena tesztjei szolgáltatták)

És nézzük meg a Teclast X80h-t összehasonlítva pár Windowsos tablettel is: Sok helyütt jobb eredményeket hoz, de itt is figyelembe kell venni, hogy versenytársai legaláb 20 000Ft-al drágábbak!

(A többi készülék adatait a Prohardver tesztjei szolgáltatták)

Felmerülhet a kérdés, hogy hogyan fér meg egymás mellett az Android és a teljes értékű Windows 32GB-on? A válasz, hogy meglepően jól.

A gépben BIWIN eMMC található, ami valamivel gyengébb sebességben, mint a “konkurencia” (pl Chuwi vi8) amikben Hynix eMMC található, de a rendszer sebessége kifogástalan, mind Androidon, mind Windows alatt.

Van WiFi (802.11 b/g/n) és Bluetooth (4.0). Ebből a WiFi az átlagosat hozza, a többi itthoni eszközömnél se nem jobb, se nem rosszabb, tehát a fém hátlap egyáltalán nem árnyékolja le.

A gép egészen jó – bár nem kiemelkedő – 5000mAh-es akksit kapott amivel azért kihúzhatja a napot, de extrémebb terheléssel természetesen néhány óra alatt nullára lehet tenni. 2 amperes töltővel nem nehéz kitalálni, hogy nagyjából 2,5 óra alatt lehet feltölteni.

Teclast X80h akksi

A Teclast X80h-ban egy 5000mAh-es akksi lakozik. Hiába, a 8.0 inch kijelző alá elkél!

(folyamatosan bekapcsolt kijelzővel, 50% fényerőn – böngészés és HD filmnézés)

filmnézéssel, böngészéssel teljes feltöltésről teljes kikapcsolásig több mint 5 óra folyamatos kijelzőidőt tud. Viszont van egy nem kicsi hiba a töltöttség kijelzéssel, ugyanis 100%-ról 7%-ra kb 3 óra alatt merül, viszont 7%-on még több mint 2 órát megy.

Az OTG-n ráköthető eszközök listája a Windows platform miatt szinte végtelen, az egyetlen, ami közbeszól, hogy míg egy laptop, vagy asztali gép USB 2-n is képes elegendő energiával ellátni a legtöbb eszközt, addig a tabletek többsége erre nem képes. Pendrive, egér, billentyűzet simán elmegy, de 2,5″-es külső HDD már nem. Erre egy megoldás van, hogy egy Y USB kábellel adunk neki külső áramforrást, vagy power bankot, vagy aktív USB hubot használunk. Így már akár DVD-t is lehet írni a tablettel.

A sztereó hangszórók hátulra kerültek, de ennek ellenére nagyon jól szólnak, iszonyat hangos és maximumra tekerve a hangerőt se recseg, és nem is nagyon fogja le az ember, akárhogyan tartja a masinát.

Van előlapi és hátlapi kameránk mutatóba (előlapi 0,3 MP a hátlapi pedig 2 MP), viszont fényérzékelő és értesítési LED nincs, sőt, még a töltést se mutatja semmilyen visszajelző fény.

Teclast X80h kamera

Az egy biztos, hogy a Teclast X80h-t sem a kamerájáért fogjuk szeretni, ellenben Skype beszélgetésre tökéletesen megfelel.

Még a hátlapi kamera is borzasztó képet készít, az előlapi pedig az olajfestmény határát súrolja.

DVB-T tuner – Avagy nézzünk tévét útközben

Jó hír, hogy egy filléres DVB-T tunerrel lehet tévézni a tableten, és a még jobb hír, hogy ehhez nem kell külső energiaforrás, OTG-n képes ellátni, így akár út közben is használható.

A videón látható tuner kb. $10-os áron beszerezhető az eBay-ről.

Windows és Android – Dual boot

És íme a lényeg, a Teclast féle dual boot megoldás – a gépet bekapcsolva választhatunk az operációs rendszerek között.

(Aki nem akarja megnézni, annak elárulom, hogy Windowsnál 20-25 másodperc, Androidnál 50 másodperc nagyjából a bootidő)

Windows:

Végfelhasználói szempontból a binges változat gyakorlatilag azonos a megszokott Windows 8.1 alaprendszerrel, azonban a hardvergyártók egyéb partneri együttműködések keretében nem változtathatják meg az Internet Explorer alapértelmezett keresőmotorját. A fogyasztók természetesen bármikor átválthatnak egy rivális szolgáltatásra, amennyiben nincsenek megelégedve a Bing találataival.
Ezért cserébe a Windows 8.1 with Binget ingyen vagy olcsón fogja licencelni a gyártók számára a Microsoft.

(PCWorld)

A Windows részről nincs mit beszélni nagyon, aktiválva érkezik, minden megy “out of the box”, mégis ha a kínaiak által létrehozott fiók miatt csinálsz egy resetet, az nem árthat, illetve a frissítéseket se árt telepíteni.

Az egyetlen dolog, ami negatív lehet alap esetben a Windows érintéssel való kezelésében, hogy nagyon picik az ikonok, a kezelőgombok, és néha sikerül félre ütögetni. (persze Desktop módban, ami nem igazán erre van felkészítve.)

Akinek ez problémát okoz, annak szükséges lehet a Windows felskálázása, így 25%-al nagyítható a felület, és annak elemei. Így már jóval könnyebben használható.

(alap 100% és 125%-os nagyítás)

Alapból van érintőképernyős billentyűzetünk, ami tud magyar kiosztást, sőt az alapvető billentyűkombinációkat is segíti (CTRL+parancsok)

Természetesen működik az érintéses kijelölés-másolás-beillesztés is.

Szóval aki gondolkodik Windows alapú tableten, az arra készüljön, hogy erősen megszokást igényel érintőképernyőn kezelni (még a Modern UI-t is), teljesen más egy Androidhoz hasonlítva, viszont sokkal több lehetőség van benne ha a megszokott asztali felhasználás is szempont.

Viszont épp ezért nyújt ez a gép többet, mint a többi egy rendszeres táblagép, hiszen bármikor válthatunk egy egyszerűbb androidos felületre, amire sokkal több, jobb minőségű érintőképernyőre optimalizált alkalmazás és játék van, viszont bármikor “visszaugorhatunk” a megszokott Windows felületre ha éppen arra van szükség.

Android:

Androidnál nem túl rózsás a helyzet, a gép úgy érkezik, hogy tele van kínai alkalmazásokkal és a Google Play áruház nem megy, “no connection error”-t dob folyamatosan. Így tehát kénytelenek vagyunk mókolással indítani, először is rootolni a gépet, és az X98-hoz használható “play store fix” műveletsort elvégezni, és reménykedni, hogy működik.

Nekem többszöri próbálkozás után sikerült, még most se igazán tudom, hogy hogyan, de egyszercsak végre betöltött a Play. Ezután link2sd-vel lepucoltam a kínai bloatware-eket, és végre használható lett az Android is.

Szóval egyelőre akik nem nagyon merik piszkálni a gépet, azoknak az Android fele miatt nem biztos, hogy gördülékeny lesz az ismerkedés. Ha viszont sikerül áthidalni ezt az apróságot, akkor hibátlanul fut (eddigi ismerkedésünk során)

Android 4.4 KitKat-el érkezik a gép, a gyári MIUI-szerű launcherrel, amiben nincs kifejezetten alkalmazásmenü, hanem minden a főképernyőkre kerül. Én ezt nem szeretem, úgyhogy cseréltem, de persze ez a jó az Androidban, mindenki úgy alakítja, ahogy neki tetszik.

Extra dolgokat nem kapunk, 1-2 apróságot leszámítva. A navigációs sávra került szoftveres hangerőszabályzó, és screenshot gomb.

Extra funkciónak tekinthető talán a “felhasználók” menüpont, itt létrehozhatunk vendég fiókot, korlátozott hozzáféréssel, azaz beállítható, hogy milyen alkalmazásokhoz férjen hozzá.

Magáról az Android rendszerről most nem beszélnék többet, szerintem már kevés ember van, akinek be kellene mutatni.

Játékok tekintetében az X86 platform miatt akadhatnak kompatibilitási gondok, így ha valakit érdekel valamelyik játék “tesztje”, hogy fut-e rendesen azt szívesen kipróbálom, bár én magam nem vagyok túl nagy játékos.

Amiket kipróbáltam:

NFS: MOST WANTED

GTA: SAN ANDREAS

REAL RACING 3

Összegzés:

Kinek ajánlom? Aki valóban kihasználja mindkét oprendszert akár alkalomszerűen is, hiszen ha csak egyik vagy másik rendszert használnád, akkor lehet, hogy érdemesebb egyoprendszeres gépet keresni, talán jobb felszereltséggel.

Viszont jelenleg ha DualOS gépre van szükséged, vagy csak kipróbálnád, akkor mindenképpen Kína felé kell fordulni, főleg, hogy már más gyártó is jön ki a saját kétoprendszeres gépével (Onda v919) úgyhogy valószínűleg a 2015-ös év erről is fog szólni.

Negatívumok:
– MicroUSB port szolgál töltésre és OTG-re is
– GPS hiánya
– Viszonylag kis belső tárhely
– Szörnyű minőségű kamerák
– Átlagos, a gép vastagságához képest egyáltalán nem kiemelkedő akkumulátor

Összességében a gép inkább “power usereknek” való, akik mindkét rendszerben otthon érzik magukat, nem csak Facebookra és internetezésre használnak tabletet, viszont sajnos ez a gép sem tökéletes, helyén kell kezelni.

Forrás: Logout

Tartalomhoz tartozó címkék: hír
Az oldal tetejére