ZOPO ZP999 PRO LION HEART/3X… Vadmacska kisestélyiben!
Az angol, aki dombra ment fel és hegyről jött le – akár ez is lehetne a történetem dióhéjban ezzel a telefonnal.
Kezdetek, előszó
Kalandosan indult kettőnk kapcsolata. Leginkább úgy, mint egy véget nem érő brazil szappanopera.
Egy Lenovo Vibe Z-t használtam teljes megelégedéssel, mikor is a hangyák megindultak a fejemben. A varázsszó, mely kiváltotta ezt az elmeállapotot, az LTE volt. Elég hosszú ideje használom a mobilinternet előfizetésemet, lehetőségem volt kedvező áron feljebb lépni a szolgáltatási szamárlétrán, ami magával hozta a 4G-s hálózaton az elméleti maximum 150 Mbit/s sebességet. És itt kezdődtek a problémák.
A Vibe Z alapjában véve egy nagyon jó készülék, kivéve az egy hiányosságát, nem tudja használni az LTE hálózatot, így kipattant a nagy ötlet… cserélni kell. Mivel az előd (és nem Császár Elődről beszélek) és annak az elődje is 5.5″-os készülék volt, kizárólag ebben a méretben keresgéltem. Na jó, egy számmal nagyobb is belefért volna mind a tenyerembe, mind a zsebembe. A mai trendeknek hála választék volt bőven, szűrni igazából a támogatott frekvenciák szerint kellett.
Kis hazánkban a tavalyi év végén a szolgáltatóm belehúzott, és elárasztotta a 4G-s jóságával az eget, viszont mindezt 800 / 1800 / 2600 MHz-en teszi, melyből a 800 MHz a leglényegesebb. Az ilyen tudással rendelkező, számomra ideális készülék viszont egyelőre ritka, mint a fehér holló. Jó magyar lévén, nekem azonnal kellett, és meg is tettem mindent ennek eléréséért. Nézegettem, sóhajtoztam, számolgattam, vajon mennyi uzsipénzről kell lemondanom, hogy megszerezzem aktuális álmaim reinkarnációját.
És akkor betoppant, mit betoppant, szó szerint berobbant a nagy Ő!! Egy távol keleti gyártó kirakatában láttam meg. Kecsesen illegette magát fekete és fehér köntösében, miközben csábosan kacsintott 14 megapixeles kamerájával. A találkozásnak szerelem lett a vége. Rém zsémbes agglegény vagyok…
Az első találkozás..
A nagy Ő nem más, mint a Zopo ZP999, a Zopo új modellje, mely az MTK 6595M-es 2,0 GHz-Octa-core cortex A7 SOC-al jelent meg! Mindjárt két változatban, a nagy testvér Pro Lion Heart 32 GB-os és a mostohalány 3X 16 GB-os belső tárhellyel került a boltok polcaira. Ezt leszámítva, a két készülék az utolsó forrasztásig megegyezik egymással. Én ez utóbbival kötöttem össze az életem.
A csomagot kézbe véve és kibontva, különösebben nem lepődtem meg. Fosztogatás közben Back II Black: Úgy vártalak című dala csendül fel a gondolataimban. Az újrahasznosítás keretében készült egyszerű világosbarna papírdoboz egy sötétbarna, 3 cm-es papír csíkkal volt masni gyanánt átkötve, rajta a ZOPO felirat és pár tyúkláb minta. Nyilván elszabadultak a napos csibék a raktárban.
A doboz tartalma sem tartogatott meglepetést. Odaát már korábban elkezdődött a válság, vagy hagyományként tisztelik a szokást, miszerint egy fekete készülékhez is fehér színben pompázó tartozékokat mellékelnek. Ha tudnák, hogy a fehér szín előállítása a legköltségesebb….
Az egységcsomag tartalma:
- 1 db készülék
– 1 db EU-s töltőfej
– 1 db USB adatkábel
– 1 db fülhallgató
– 1 db akkumulátor
– 1 db felhasználói kézikönyv
De lássuk, mit rejt a készülékház, mely valljuk be, roppant tetszetősre sikeredett!
Belső szervek
A készülék kettő SIM kártya kezelésére képes. Mindkettő micro méretű, így akinek ennél nagyobb a kártyája és nem kitörhető, időben gondoskodjon a belevalóról! Tapasztalatból mondom, nem érdemes az otthoni és mindenféle telefonos boltokban elvégezhető vágást favorizálni. Az ilyen történetek végkimenetele kétséges, inkább öltsük magunkra a legszebb mosolyunkat és cseréltessük a szolgáltatóval a kártyát!
Kettő kártya lévén felvetődik a kérdés, miképp kezeli őket a telefon. Rossz hír, hogy Dual Standby a holmi, így ha az egyiken épp hívást fogadunk, addig a másik lecsatlakozik a hálózatról. Ennek a lélektanába ne menjünk bele, a lényeg röviden: a két kártya egy modult használ, melyre felváltva csatlakoznak mindaddig, míg az egyik aktívvá (például hívás esetén) válva kisajátítja a modult. Ha bontjuk a hívást, ismét ketten osztozkodnak rajta! Ennek áthidalására jó megoldás az átirányítás intézménye, de jómagam egy adat és egy hívókártyával használom, így nem tulajdonítok neki nagy jelentőséget.

Lássuk a Zopo ZP999-est kicsit “szétszedve”: A szokásos kék akksi, amit már a gyártótól megszoktunk. Hátul pedig vigyorog a Zopo logo mellett a 4G LTE felirat is.
De jöjjenek a száraz adatok, vidékiesen szólva, lássuk miből élünk!
Rendszer:
- CPU: MTK 6595-ös 2,0 GHz-Octa-core cortex A7
– GPU: IMG Rogue G6200 450 MHz
– RAM: 3 GB LPDDR 3
– ROM: 32/16 GB mindkettő készülék bővíthető 64 GB-os micro SD kártyával.
– Android rendszer: 4.4.2
– Méretek: 151.6 mm x 76.3 mm x 9.2mm
– Cserélhető akkumulátor: 2700 mAh
– Dual SIM( Dual standby)
Mindkettő slot tudja a 4G-t, de csak az egyik használhatja egy időben.. ezt be lehet állítani a SIM kezelésnél.
Nem mennék bele analitikai mélységekbe, mert távol állnak tőlem ezek a dolgok. Másrészről, ezt a cikket egyszerű felhasználóként írom, ezért inkább a használhatóságát, hétköznapi tulajdonságait emelném ki. Akit bővebben érdekelnek a pontos adatok, statisztikák, grafikonok, meg fogja találni a világhálón a szükséges információkat.
Hálózat:
Itt inkább a hazai érdekeltséget emelném ki, de gondolván külhoni olvasóinkra, teljes képet adok e tekintetben is!
Ami magyarországi viszonylatban fontos:
- 2G: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
– 3G: WCDMA 900 / 1900 / 2100MHz
– 4G: FDD-LTE 800 / 1800 / 2600MH és a már említett 150 Mbit/s sebességre képes.
Ezen értékek alapján, bátran ajánlom mindhárom szolgáltató előfizetőinek. A Vodafone ügyfelei kimondottan boldogok lehetnek, hisz nekik a vidéki 3G eléréshez nélkülözhetetlen a 900 MHz-es tartomány. Ezzel a készülékkel senki nem marad le egy fontos telefonról vagy egy újabb baráti facebookos bejegyzésről, mely a legújabb skalp megszerzéséről vagy egy rossz álomról szól!
A 3G képességeivel szerintem már mindenki tisztában van. A lent látható kép inkább a készülék 4G-s tudását hivatott demonstrálni. A mérés saját, Szombathely belvárosában, lakóházban készült. A wifi routerem viszont csak ennyire képes.
Tapasztalataim azt mutatják, hogy vidéken, kies országutak mellett is bőven többet tud, mint a 3G-s szolgáltatás. Persze ez relatív, az ország különböző pontjain eltérések mutatkozhatnak.
A teljes LTE repertoárt a következő értékek adják:
TD-LTE: :1880-1920 / 2300-2400 / 2555-2655 MHz
TD-SCDMA : 1880-1920 / 2010-2025 MHz
Másik fontos kapcsolati mód a wifi. Számszerűen így néz ki:
- WiFi: WiFi IEEE 802.11 b / g / a / n
– WiFi Hotspot funkció, megosztás és mobil hotspot
Volt már kínai telefonom, mindegyiket használtam otthoni hálózaton. Akadt köztük gyengébben és jobban teljesítő darab is. A Zopo ZP999 hozza a Vibe Z-nél már megszokott kapcsolatot. Több betonfallal elválasztva a routertől is közel azt a letöltési sebességet produkálja, mint előtte állva. UPC előfizetőként regisztráltam az új Wi-free szolgáltatásra. Meglepődve tapasztaltam minap a pirosnál várakozva, hogy elérhető hálózatot jelez a telefon. Messzemenő következtetéseket ne vonjunk le, de figyelemre méltó a dolog!
Napi használat
2015-t írunk, lassan eljutunk oda, hogy megpróbálunk minden lehetséges eszközt belezsúfolni egy zsebben kényelmesen elférő valamibe. Ez itt sincs másképp. Kínai barátaink jóvoltából, bőven el vagyunk látva mindenféle földi jóval. Ez a valami most egy telefon, amit egyre többen használnak irodának, sportoláshoz teljesítménymérőnek, navigációnak, szórakoztató központnak, így ezen képességek alapján választanak leendő “kedvest” maguknak. Azt mondják, kicsi a bors, de erős, és ez különösen igaz eme telefonra is! A már említett szerkezeti elemek biztosítják a zökkenőmentes filmnézést, játékokat, a viszonylag pontos navigálást. Itt megállok egy perc erejéig.
A PH több fórumán ismétlődően felparázsló vita tárgya az MTK által gyártott SOC GPS alkalmassága napi használatra. Van, aki erre, van aki Snapdragonra esküszik ebben a témában. Egy biztos, a telefon telefon marad és soha nem lesz céleszközként megvehető teljes értékű navigáció. Aki az életét szándékozik navira bízni, az vagy vegyen egy komoly szerkezetet vagy ültessen be valakit a jobb egybe friss atlasszal.
Utóbbi esetben feltétel legyen a jó térképolvasási készség! Jómagam úrvezetőként rendszeresen használom a telefonjaimat útvonaltervezésre. Ezt a készüléket is bedobtam már a mélyvízbe, és kellemes tapasztalataim voltak vele. De nem akarok senkit sem agitálni arra, hogy telefonnal járja be Európát. Én hellyel-közzel megtettem, de ez legyen az én sikerem.
A rend kedvéért:
GPS: GPS, A-GPS, GLONASS, BEIDOU képes
De visszatérve a használati értékére. Egy nagyon jó tapintású, jól kézben tartható, használható készülék. Minőségi érzést kelt bennem mind megjelenésében, mind használhatóságában. Összeszerelés minősége számomra elfogadható, eddigi tapasztalataim alapján felső kategóriásnak titulálnám. A hátlap nem recseg-ropog annak ellenére, hogy rendszeresen lefeszegetem az Android lelkének taposása kapcsán, továbbá nem gyűjti sem az ujjlenyomatokat sem a karcolásokat, és egy finom mintát kapott.
Az egésznek prémium érzete van, melyet nem árnyékol be semmi. Ahány telefon, annyi felépítés, annyiféle kezelőgomb elhelyezés. Itt a hangerő gomb a készülék bal oldalára került, a ki-bekapcsoló gomb és a fényképező exponálója jobb oldalon található. Az utóbbi fent, míg a power gomb alatta található. Felül a 3.5 mm-es fülhallgató dugasz, a készülék alján pedig a már megszokott 5pin Micro USB v2.0 OTG támogatással bíró csatlakozó kapott helyet.

Nem szabad elfelejteni, hogy a Zopo ZP999 esetében igen míves fém borítással is találkozhatunk a készülék oldalán.
A telefont két nagy felbontású kamerával szerelték fel: előre egy széles látószögű, 5 megapixeles került, ami önarcképek készítésekor és Full HD videócsevegésnél is tökéletesen helyt áll, a hátlapon pedig egy 14 MPixeles kapott helyet, mely szintén 1080p-s videófelvételek készítését teszi lehetővé 60 képkockás sebesség mellett. A főkamera LED-es vakut is kapott, ami rosszabb fényviszonyoknál fogja segíteni a képkészítést. Remélhetőleg vaku nélkül is jól boldogul majd fényhiányosabb környezetben, mivel F/2.0-t tud felmutatni a lencserendszere.
Lássuk, mire is képes a kamera:
És ha már itt járunk,ejtsünk szót a hatalmas, 5.5″-os kijelzőről. Egy szóval tudnám jellemezni: Gyönyörű!
Maga a ház 151,6 x 76,3 x 9,2 milliméteres mérettel büszkélkedhet. Az 5,5 colos panelt övező keret nem vaskos, és a hírek szerint 43 rétegből álló zafírüveg borítja! Az egész telefon súlya pedig 168 g.
- szín: 16 millió
– technológia: Capacitive Multi-Touch Screen, IPS, GFF, Corning® Gorilla® Glass Class 2
– felbontás: 1920*1080 FHD
Média
Sokan vannak, akik telefonáláson kívül zenehallgatásra és filmnézésre, vagy éppen olvasásra használják a levélnehezéküket. Számukra jó hír, hogy minden tekintetben több formátumot is támogat a készülék, valamint aki épp kedvenc rádió műsorát szeretné meghallgatni, megteheti.
- Videó lejátszás: MPEG-4 1080P @ 30fps, vagy a @ 15fps, 16Mbps
– Videó lejátszás formátumok: MP4 / 3GP / MOV / MPEG / MKV / FLV …
– Audio lejátszás formátumok: MP3 / AMR / AAC / ASF / Ape / Flac …
– Csengőhang: MP3 / AAC / ASF, …
– Képformátumok: JPEG / BMP / GIF / PNG / GIF
– E-book: TXT/CHM/DOC/HTML
– Fm rádió fülhallgatóval használhatóan.
Én egyikre sem használom, de a cikk kedvéért kipróbáltam. Sok viszonyítási alapom nincs, de átlagosnak nyugodt szívvel mondhatom. Fülhallgatóval normál zaj mellett szépen lehet hallgatni a zenét. A telefon hangszórója pedig szintúgy átlagos. Sosem értettem, miért van az, hogy a régi “analóg” telefonok csörgésére még a halottak is kiugrottak, míg a mostani okosok épp, hogy csak kilehelik a hangjukat.. A filmlejátszás teljesen rendben van.
Akadás nélkül szépen lejátszotta. Egy biztos, filmet sem fogok nézni rajt. Nem azért mert nem lehet, vagy épp rossz minőségben jeleníti meg. Egyszerűen nem az én világom a mobilon mozizás. Azt meghagyom otthon ágyban párnák közt, vagy a moziban a feleségemmel.
Ha a médiánál járunk, pár képet még megosztanék veletek, továbbá egy videót, melyet a világhálón találtam.
Azt gondolom, nincs szégyenkezni valója a rendszernek. Biztosan vannak készülékek, melyek toronymagasan verik ezeket a képeket és a videót, de itt is megjegyzem, de csak halkan, telefonról beszélünk…
Egyéb jóságok, kiegészítők
Van pár dolog, melyet beépítve kaptunk és talán használni is tudjuk. Ezek között találunk hasznos és egyelőre haszontalan alkalmazásokat is.
- Bluetooth 4.0
– Double Click Intelligens Awake
– Dual mikrofon zajcsökkentő
– Bluetooth egér
– Bluetooth billentyűzetek
– Flash player
-NFC
-Hotknot
-WIFI DISPLAY
-GESTURE és SMART WAKE
Az NFC működését talán nem kell bemutatni, ha mégis, csak kattintsunk a linkre és máris képbe fogunk kerülni. Ez is egy olyan fícsör, amit nem használok napi szinten. Épp kettő napja küldtem át egy képet vele a kollégám Samsung mobiljára. Számomra örökkévalóság volt az idő. Mondtam is neki, jobban jártam volna, ha mailben vagy BT-n küldöm át.
A Mediatek kitalálta a HotKnot nevű alkalmazást, mely szintén két készülék között teremt kapcsolatot és az NFC ellenlábasának szánták. Az újdonság ebben az, hogy a kijelzőt és az elöl található szenzorokat fogja munkára. Addig, míg nincs a közelünkben állandó jelleggel egy hasonló tudás birtokában lévő készülék, haszontalannak nevezhetjük.
A Wifi-display már ismerős lehet. A telefon képernyőképét tudjuk megosztani arra alkalmas készülékkel. Nagyon nem ragoznám, elvégre kipróbálni sajnos nem áll módomban, ezért hitelesen nyilatkozni sem tudok róla!
A gesture és smart wake alkalmazások szintén régi motorosnak számítanak. A lényege, hogy előre beprogramozott érintésekre különböző módon reagál a készülék. Lezárt képernyőnél például egy mozdulattal elő lehet csalogatni a kamerát vagy épp a böngészőt, vagy épp kettő koppintással ébreszti a telefont.
Van még pár szenzorunk. Ezek a következők: gravitációs szenzor, iránytű, proximity szenzor, giroszkóp.
Összegzés, privát vélemény
Azt gondolom, hogy ez a telefon simán kielégíti akár csak egy átlagfelhasználó igényét, de olyanét is, aki szeretné izzasztó munkára fogni a mai rohanó világunkban. Gyors és zökkenőmentes kapcsolatot biztosít, pontosan és megbízhatóan navigál útjainkon, és fel van vértezve minden olyan kényelmi szolgáltatással, melyek alkalmassá teszik a munka és szabadidős felhasználásra. Az akkumulátor kapacitása lehet a gyenge pontja.
Eddigi használat során átlagosan 3,5 és 4 óra kijelzőidőt lehet kicsikarni belőle, ami nem rossz, de aki fogott a kezében például egy Lenovo Vibe Z-t, ahogy én is, nos, nekünk e tekintetben mindenképp visszalépés a megszokotthoz képest. Viszont most már elérhetőek külső erőforrások, melyekkel egy esetleges lemerülés gyorsan korrigálható.
A készülék 4.4.2-es rendszerrel érkezik, melyből kigyomláltak mindenféle kínai alkalmazást és előtelepítették a következőket:
Gmail, Audio Player, Google Play Store, Google Map, Google Navigation, Flashlight, Email, Clock, Calendar, Calculator, Notebook, World Clock, Stopwatch, Facebook, Skype stb…
Ami nagyon fontos az eddigiekhez képest, az a változás, mely eddig megkeserítette a 4.4 rendszert használók életét. Nevezetesen az, hogy a külső SD kártya nem írható a rendszer által, így a nagy helyet foglaló alkalmazások (például navigációk) nem voltak telepíthetőek oda, csak a belső tárhelyre. Örömmel jelentem, Zopo ZP999 ezt megoldotta. Ismét teljes értékűen lehet használni a 64 GB-ig bővíthető külső SD adta tárhelyet!
Egy másik kardinális kérdés, mely minden felhasználót foglalkoztat.. a root lehetősége.. Mivel ez egy új konstrukció, szerte a világban rengeteg elhivatott ember dolgozik azon, hogy nekünk könnyebb legyen. Meg is van a munkájuk eredménye!
Elérhető root a készülékre akár rom cserével, akár a gyári rendszer megpiszkálásával úgy, hogy az kezelje a gyári frissítéseket!
Egy szónak is száz a vége.. Jó szívvel merem ajánlani azoknak, akik nem félnek a mérettől, áldoznak rá pénzt és nem félnek az egyelőre méltánytalanul lehurrogott kínai készülékektől!
De ne legyen olyan kinézete, hogy hazabeszélek, ezért idézek olyanoktól, akik már teljes megelégedéssel használják e remekbe szabott telefont:
- “Engem mindenesetre meggyőzött, és szerintem nem én vagyok az egyetlen. Többünknek változott az aláírása és nem tudom, hogy más hogy van vele, de én biztos nem tárnám nyilvánosság elé, ha egy f*stalicska lenne. Az is beszédes, hogy a root lehetőség megjelenése után, többen megmaradtak a gyári romnál.
Szerintem az összes hazai 4G freki és a root nélküli, korlátlan SD írás is komoly fegyvertény. Ami az akkuidőt illeti, hát nem tudom. Szinte mindig van töltési lehetőségem és egy elméletem is, hogy miként jó kezelni ezt a töltés dolgot, de én sokkal rosszabb akkuidőre számítottam.
Ha megküldöm, akkor persze ez is éhes, de szerintem átlagos használattal simán kibír egy reggeltől, estig időszakot. Mindezt úgy állítom, hogy nálam minden energiatakarékosságot célzó módszer ki van kapcsolva.
Készültem arra, hogy a dual SIM topikban nemrég lezajlott szösszenetnek lehetnek utózöngéi. Ezért direkt kipróbáltam a navit. Bp. XIV.-ből XX.-ba Google térképet, onnan a III.-ba Waze-t használtam. Bekapcsoltam a GPS-t, és mire felállt a térkép, megvolt a pozíció. A navigálásról azt kell tudni, hogy olyan szerelvénnyel nyomultam, ami szigorúan nézve útvonalengedélyes lenne, mivel másfél méterrel hosszabb, mint egy nyerges kamion.
Erre nincs opció a naviban, tehát nem az általa tervezett útvonalon mentem. Ezért szinte minden sarkon újra kellett terveznie. Egyszer sem volt olyan, hogy a letérés után kb. 50 méterrel, már ne az új tervet mutatta volna. Ez szerintem teljesen rendben van, tekintettel arra, hogy online navinál az áttervezés nem a telón, hanem szerver oldalon történik, tehát az adatátvitel is benne van a letérés és az új terv kirajzolása közötti időben.”
- “hát így 1 nap után azt tudom mondani a stock romra, hogy a v4-ben akkuidő szempontjából valami baromira el lett rontva, mert a stock nálam eddig veri, és gyorsabb is.”
-“Semmi probléma, nem fagy, nem akad meg soha, szuper gyors! Wifi nagyon jó, kihasználja a teljes sávomat, és van 5 GHz is, GPS villámgyorsan beállít, 3D játékok eszméletlen szépen futnak, hangzás egy jó fülessel már-már hi-fi kategóriát súrol, köszönhetően a Yamaha chipnek. Képek szépek, videó 1080p-ben kitűnő, és a sztereó hang nagyon jó! Eddig bármilyen progit telepítettem Playről, az települt is és működött is. Egyelőre rosszat nem tudok mondani, majd meglátjuk a későbbiekben…”
Forrás: Logout
A Zopo ZP999 itt érhető el: