Nagyon jönnek a kínai mobilcégek
Christopher Mattheisennel, a Magyar Telekom vezérigazgatójával beszélgetett a Portfolio.hu Barcelonában a legújabb iparági trendekről, azaz a kínai mobilcégek feltöréséről a híres márkák mellett.
- A mobiltelefon piacon tavalyhoz képest már látszik egyfajta dinamika, a nagy gyártók új modelljei is ezt mutatják, de nagyon jönnek a kínai mobilcégek is, ott a nagyobb gyártók, a Huawei és a ZTE a feltörekvő cégektől, például a Xiaomitól félnek, hiszen ők a kínai mobilpiacon a saját bőrükön érzik a versenyt, a Huawei Honor márkája is egyfajta válasz erre.
Most zajlik
A GSMA Mobile World Congress a világ egyik legnagyobb mobilkommunikációs seregszemléje. Az elmúlt években már Barcelonában (korábbi helyszín: Cannes) megrendezésre kerülő kiállításon és a hozzá kapcsolódó konferenciákon a világ vezető mobilcégei, készülékgyártók, szolgáltatók vesznek részt és mutatják be legújabb fejlesztéseiket. A tavalyi több, mint 200 országból, több mint 85 ezer látogató érkezett. Az esemény súlyát jól mutatja, hogy idén is itt mutatta be csúcsmobilját a Samsung, a rendezvényen olyan vállalatvezetők tartanak előadásokat, mint Mark Zuckerberg (Facebook). Az eseményt idén 2015. március 2-5 között tartják.
- A mobilcégek együtt folyamatosan dolgoznak a hálózatok fejlesztésén, annak ellenére, hogy egyelőre nincsen olyan szolgáltatás, amelyhez szükség lenne az extra gyors, LTE Advanced hálózatokra.
- A jövőben ez azonban gyorsan változhat, például az online sebészet lehet egy olyan terület, amihez szükség lesz nagyobb sávszélességre. De a játékiparban is nagy változások jönnek, a virtuális valóságra épülő játékok, a nagy felbontású (4K) eszközök is igénylik majd a nagyobb sávszélességet.
- A mobilhálózatok következő generációja (5G) 2020 környékén jöhet, az még egyelőre a szabványosítás fázisában van.
- Az egymással kommunikáló gépek területén (internet of things), egyelőre nem látszik átütő siker, de nagyon sok gyártó dolgozik azon, hogy minél több alkalmazás, platform álljon rendelkezésre, tavalyhoz képest sokkal több a tartalom is ezen a területen.
- A hordható okos eszközök (wearables) területén több újdonságra számított a Magyar Telekom vezérigazgatója, néhány okosórán túl nem látszanak nagy fejlesztések a nagy gyártóknál.
- A következő években a mobil biztonság fontos téma lesz, hiszen egyelőre a felhasználók nem nagyon tudják, hogy mi az, amilyen veszélyeknek vannak kitéve a mobiltelefonjukon keresztül, de egyre inkább látszik a fogyasztói igény az adatbiztonság szavatolására. Ezen a területen nem feltétlenül kell például a brüsszeli szabályozásra várni, a magánszektoron belüli együttműködésben, akár kisebb gyártókkal partnerségben a mobilcégek is szavatolhatják az adatbiztonságot.
- Barcelonában a Samsung is bemutatta saját, mobilfizetési rendszerét, a Samsung Pay egy az Apple fizetési megoldásánál jóval nyitottabb rendszer, amely katalizátorként működhet a mobilfizetés elterjedésében. A Magyarországon már bevezetett mobiltárca megoldás használatának elterjedésében is segíthet a Samsung fizetési rendszerének az elterjedése.
- A Magyar Telekom is a roamingdíjak csökkentését tartja kívánatosnak, hiszen a legtöbb felhasználó fél használni a mobilját külföldön, ez pedig senkinek nem jó, sem az ügyfeleknek, sem a mobilszolgáltatóknak. Viszont praktikus megoldásra lenne szükség, a brüsszeli javaslatokat viszont nem tartják reálisnak, a roamingdíjak megszüntetésénél sokkal elfogadhatóbb a roamingdíjak folyamatos csökkentése. Valamiféle roamingdíjnak viszont maradnia kell, ennél praktikusabb megoldás a szolgáltatók közötti elszámolásra jelenleg nincs.
Forrás: Portfolio.hu