Ebből a bejegyzésből minden fontos információt megtudhatsz a LED szalagokról, így könnyedén elkezdheted a hangulat kiépítését otthon, akár már a karácsonyi dekorációkkal kezdve!
Azonban, mielőtt belelovalnánk magunkat a témába azért tekintsünk vissza egy kicsit a nem is olyan régmúltba.
Régen a beépített spot lámpák exkluzív hatást kölcsönöztek bármelyik otthonnak – különösen a könyvespolcok és a konyhapultok körül, azonban a dekorációs világítások kb. itt ki is merültek.
Emlékezzünk csak vissza, hogy kicsit már a rizslámpákat és a láva lámpákat is olykor soknak tartottuk az ismerősnél, de az igazi extrém képet a vizes – buborékos fénycsövek és a plazma gömbök jelentették.
Ha belegondolunk, akkor egy diszkóban éreztük magunkat és elképzelni sem tudtuk, hogy karácsonyi hatást keltsünk a hétköznapokban.
Visszagondolva kicsit konzervatív szemléletnek tűnhet, hogy a színes fényeket mindig a karácsonyi izzókhoz kapcsoltuk, de az igazság az, hogy máskor nem is igen használtuk az otthonunkban.
Tini lányok álma volt, hogy a karácsonyi (már nem gyertya formájú) izzósorokat a falra tűzdeljék, mert az olyan trendi, színes, vidám.
Persze a villanyszámlát a szülők állták és nem kis meglepetést okozott számukra egy-egy csekk, nem beszélve arról, hogy ezeket közel sem mindennapi használatra tervezték.
Az elmúlt évek már meghozták a nagy változást, és egyre költséghatékonyabb fénydekorációkat szerezhettünk, persze közel sem olcsón, azonban a nagy áttörést ismét a karácsony hozta és a LED.
Egyre elterjedtebb lett hazánkban, hogy karácsonykor az udvart is kidekoráljuk, a diszkó korszakok lezárultával pedig inkább a házibulik fényét emeltük magasabb szintre a diszkó gömb helyett.
Szépen lassan beépült az életünkbe a LED szalag, ami már nem csak a karácsonyi füzérben merül ki, és nem csak a fenyőfára, hanem akár az egész házra kiaggatható ünnepekkor. Ekkor születtek meg a LED szalagok beltérre, hiszen egyre nagyobb igény lett az állandó használatra – de miért?
Miért a LED szalag?
Számos érv felhozható mellette!
- Fogyasztását tekintve minimális költségekkel jár
- Folyamatos és akár teljes hosszában állandó fényerősséggel világítja meg a teret
- Állandó 120 fokos megvilágítás
- Számos szín és hatás elérhető általa
- Kisebb kockázatot jelent a karácsonyi izzóknál és a hagyományos LEDeknél
- Szinte bármilyen módon és formában felhelyezhető bárhova
- Könnyen kezelhető, tisztítható és akár kétoldali ragasztóval is rögzíthetjük – nem kell hozzá különösebb szakértelem
Ha már tudjuk, hogy LED világításra szeretnénk áttérni, akkor érdemes kicsit utánajárni mégis a szalagok esetében milyet válasszunk és mi alapján!
Ehhez szeretnénk neked segítséget nyújtani!
Milyet válasszunk?
A teljesítmény tekintetében két típus az elterjedt a világon.
3528 és 5050 típusok, amelyek felhasználásukat tekintve is eltérnek egymástól.
3528 SMD LED (1 chip)
Nevét természetesen a LED méretéről kapta: 3,5 mm x 2,8 mm befoglaló méret, így a név is: 3528 lett. A 3528-as SMD LED egy közepes fényteljesítményű, alacsony hőmérsékletű LED lapka, mely a szokásosan kb. 60 db LED / méteres kiszerelésben kapható, általában 120-220 lumen / méter fényteljesítményűek, bár a gyártók által újabban alkalmazott Ultra White ledekkel ez a fényteljesítmény némileg magasabb is lehet.
Tény az is, hogy a megjelenésük óta egyre jobb jellemzőkkel és teljesítményekkel rendelkeznek ezek a szalagok, így mostanra sokkal jobb teljesítményre is képes.
Ez, az átlagban Ultra White esetében 250 lumen / méteres fehér fényerő általában határozottan erős fényt biztosít, kb. 30 cm távolságig rejtett világítás készítéséhez kiváló lehet.
Tudnod kell!
Természetesen minél közelebb van a LED szalag a megvilágított felülethez, annál keskenyebb, de erősebb a fénye, és minél távolabb van a megvilágított felülettől, annál nagyobb lesz a bevilágított rész, de kisebb fényerővel.
Ezeknek a 3528-as SMD leddel szerelt szalagoknak az átlagos méterenkénti fogyasztása 5 Watt körül alakul, a dupla LED számú (120 LED / méter, 600 LED/tekercs) LED szalagok fogyasztása pedig 10 Watt környékén található. Három ledenként (5 cm vagy 2,5 cm) vághatóak.
A 3528-as SMD ledek belül 1 db chipet tartalmaznak, ezért mindig csak egy színű (nem változtatható) szalagokat gyártanak belőlük. Amennyiben mégis találkozol RGB verzióval, úgy biztos lehetsz benne, hogy több különböző Fix színű LED található egymás mellett és annak váltakozása teszi lehetővé a színváltást is.
A 3528-as SMD LED átlagos teljesítménye 0,08 Watt, színfüggő fényteljesítménye 2-5 lumen / darab. Ár szempontjából ezt nevezhetjük az olcsóbbik megoldásnak, így ha egy minimális dekorációt szeretnél, akkor érdemes ezt a típust választanod.
5050 SMD LED (3 chip)
A nagy teljesítményű LED szalagokat többnyire 5050-es SMD LED-ből készítik. Természetesen nem csak a LED fizikai mérete nagyobb, hanem a teljesítménye is, illetve a hő kibocsájtása is. Ennek oka, hogy az 5050-es SMD LED belsejében 3 db fénykibocsájtó chip található, így elméletben 3x akkora fényerővel (és fogyasztással) bír, mint 3528-as társa.
Az 5050-es SMD ledek fogyasztása 0,24 Watt / darab (3 chip összesen) ez méterenként 7,2 Wattot jelent. A 3 db chip fényteljesítménye színtől függően 6-14 lumen, méterenként 360-420 lumen. Mivel az 5050-es SMD LED 3 db chipet tartalmaz, ezt a gyártók több módon is fel tudják használni:
- 3 db egyforma színű chip 1 db 5050-es SMD leden belül: extra nagy fényerejű LED szalag.
- 3 db különböző színű chip 1 db 5050-es SMD leden belül: változtatható színű (RGB) LED szalag
Mivel maga az 5050-es LED tripla fényteljesítményű ám árban pedig nem sokkal drágább, a nagy fényerejű megoldásokhoz is sokkal jobban megéri az 5050-es SMD LED-del szerelt LED szalagokat választani.
Biztosan ismerted eddig is a LEDeket, de fogalmad sincs miért SMD LED szalagokkal találkozol?
Miért SMD Led?
Ahelyett, hogy belemennénk egy hosszas magyarázatba a SMD technológiáról elég csak annyit megjegyezni, hogy a régi DIP azaz kétlábú LED hő leadása sokkalta magasabb volt. Azaz rizikó szempontjából egy állandó használat mellett kevésbé biztonságos, emellett a hő kihat az oxidációra is így a régi LEDek élettartama sokkalta rövidebb, mint az SMD megoldásoké.
Minél hidegebben tudjuk tartani a fényt kibocsájtó réteget, annál hosszabb élettartalmú lesz a LED. A fő különbség hogy az SMD ledek tokozásának sokkal kisebb a hő ellenállási tényezője, mint a DIP ledeknek, így az élettartalom is hosszabb.
A fényerőről mit érdemes tudni?
Nyilván az egyik legfontosabb szempont, ha már eldöntöttük a LEDesítést, hogy milyen fényerőre van szükségünk.
Először is érdemes számba vennünk azt a tényt, hogy minden szín más fényerővel bír, így nem minden szín alkalmas nagy és erős megvilágításra.
Emellett azonban feljebb is olvashattad, hogy a két LED típus között a teljesítmény és a fényerő az, ami eltér így minél nagyobb a teljesítménye egy LED szalagnak, annál nagyobb teljesítményre képes és annál erősebb fényt ad le.
A LEDek száma is meghatározó, azaz hogy egy méteren belül egyszerre hány LED világítja meg a teret.
Hova milyen LEDet válasszunk?
Biztosan hallottál már a kültéri és beltéri LED szalagokról. Alapvetően a különbség a burkolatban van.
Amíg beltéri LED szalagokon csupaszon helyezkednek el az áramköri elemek, azaz minden szabadon van, addig a kültéri LED szalagok egy vízmentes szilikon borítást kapnak teljes felületükön, ami akár IP65 besorolást is kaphat.
Kültéri LED szalagot ajánlunk olyan helyekre is, ahol a tisztítás igénye sűrűn felmerülhet: pl. konyhapultok és hűtők (hűtő-vitrinek) világítása esetén. Ilyen helyeken a LED szalag gyorsan elkoszolódhat (zsír, füst, ételfoltok), de egy nedves ruhával a szilikonos felület nagyon könnyen tisztítható illetve azokon a területeken is kényelmesebb a felhasználása, ahol bármilyen tárggyal érintkezhet.
Nem véletlenül használják ezt a típust a szórakozóhelyeken is pult és dekorációs világításához, ahol a vendégek érintkezhetnek a LED szalagokkal. Egyrészt kisebb az okozott rövidzárlat esélye, másrészt a sima szilikonos felület nem akad bele a ruhába, ékszerbe
Még egy fontos előnye lehet a kültéri típusnak – habár ez rejtett megvilágításnál nem annyira mérvadó, de a szilikon burkolat következtében a fénycsík homogénebb, azaz egységesebb, mint a beltéri LED szalagok esetében. Ez inkább akkor könnyen észrevehető tényező, amikor maga a NYÁK avagy a LED szalag is látszik.
Ezen a típuson felül még a vízálló LED szalagokat találhatjuk meg. Fontos azonban, hogy vízállóságot csakis IP védettség besorolás alapján jelenthetünk ki.
A folyamatos vízbe merítést és porállóságot az IP68-as besorolású LED szalagok képesek elviselni, amelyek az általános IP65-ös cseppállóság és vízsugár állóság elleni védőréteg fölé egy újabb réteget kapnak, amelyek légmentesen és vízmentesen zárnak. A dupla szigetelés megfelelő biztonságot nyújt akkor is, ha véletlenül a szalag külső borítása megsérül.
Tipp!
Mielőtt azonban medencevilágításra adnánk a fejünket, fontos tudni – mivel minden LED szalag elvágható, így saját magunknak kell gondoskodnunk a az elvágott felület szigeteléséről.
Általában a vízálló LED szalagok nem kapnak ragasztócsíkot sem, hiszen víz alatt ez a ragasztó hamar leázik, ezért érdemes vízálló ragasztót is beszerezni.
Most hogy már mindent tudsz a LED szalagokról, ami segíthet vidámabbá tenni a lakást, ideje hogy képbe kerül néhány színnel kapcsolatban.
Természetesen senki várhatja el mástól, hogyha ennyi lehetősége van, akkor ne használja ki azt ás egyszínű világítást használjon.
Milyen színek létezhetnek?
Elsősorban a fehér az, ami néha nehézséget okoz és lássuk be nem is véletlenül!
A ledes technológia lehetővé teszi, hogy szinte bármilyen színű világítást készítsünk. Kezdve magával a fehér színnel, melyből azonnal két típus áll rendelkezésre: meleg fehér, illetve hideg fehér. Ez a legtöbb embernek nem mond sokat elsőre, ezért gyakran előforduló probléma, hogy csak a beüzemelés után szembesülnek a fehér színnel.
Mi a két fehér között a különbség?
A következő magyarázat nem csak a LED szalagokra, hanem gyakorlatilag minden izzóra érvényes így jó, ha megjegyzed!
A meleg fehér szín a hagyományos wolfram szálas izzó (100-as égő) sárgásfehér színét jelenti. Azaz kvázi hangulatvilágításként előnyösebb, barátságosabb hatást kelt, de közel sem ad akkora fényerőt, mint a hideg fehér fény.
A hideg fehér színű LED szalagok kékesfehér fénnyel világítanak (mint a pl. xenon lámpák).
A hideg fehér színű LED szalagot üzletekbe, irodákba, ipari felhasználásra szokták javasolni. bár tapasztalatból adódóan elmondhatjuk, hogy tökéletesen teljesítenek otthoni környezetben, főleg ha a többi fényforrás is inkább hideg fehér fényű, emellett a konyhapulton és dolgozó asztalon is sokkalta könnyebben váltja ki a fényforrásokat.
Természetesen, ha már a témát a karácsonnyal kezdtük, akkor érdemes visszakanyarodni a színes LED szalagokhoz. Ma már itthon is, és nálunk is megtalálható a színes LED szalagok tömkelege, amelyek az alapszíneken kívül lila, rózsaszín vagy akár sárga színben is kaphatóak.
Már egy kisebb 3528-as LED sor is képes tökéletes dekorációs hatást elérni otthon, vagy akár a ház körül, azonban extrémebb kivitelezési terveknél az 5050-es lesz a tökéletes választás.
Tipp:
A legújabb divat, hogy a tv körül vagy mögött is megvilágítjuk a falat, azonban fontos tudni, hogy ehhez nincs szükség nagy teljesítményű LED szalagra, mert zavaró lehet szórakozás közben. Így ha ezen törnénk a fejünket, akkor mindenképpen a kisebb típust válasszuk, vagy szerezzük be a fényerő szabályzót is, hogy megkönnyítsük az életünket.
Végül essen szó a színváltó LEDekről is!
Avagy mi az az RGB?
A LED szalagok csúcsa a változtatható színű RGB (Red - Green - Blue) ledekkel szerelt szalag. Ennek titka, hogy általában 1 db 5050-es LED modulban a három chipen 1 db piros, 1 db zöld és 1 db kék LED foglal helyet, melyeket RGB vezérlő és távirányító segítségével egyenként kapcsolhatunk kedvünk szerint.
Mindhárom színt egyszerre bekapcsolva hideg fehér színben világít a LED szalag.
Természetesen az RGB szalagoknál a választható színek nem korlátozódnak az alapszínekre. A különböző színnel világító LED chipekre különböző feszültséget juttatva a szalag más-más színnel világít, az elméleti színek száma maximum 16 millió.
A beállítható színek száma ennél jóval kevesebb, hiszen ezt a távirányító gombjai korlátozhatják.
Tipp:
Már 3528-as típusban is láthatunk RGB-ként jelölt LEDszalagokat, azonban a működési mechanizmusa egy kicsit más.
Mivel ezek a LEDek csak 1 chippel rendelkeznek így az RGB hatás 3db 3528-as LED segítségével valósul meg, ami annyit tesz, hogy egymás után 3 különböző színű LEDet tudunk távvezérlővel irányítani így a fehér fény létrehozása ekkor nem lehetséges, hiszen 3 szín fog egymástól minimálisan távol világítani. Azonban a színváltások, a hullámzó színek ezzel a típussal is elérhetőek, így semmiképpen sem érdemes elvetni ezt a lehetőséget.
Ha eljutottál idáig, az azt jelenti, hogy szinte minden lényeges információt megkaptál a LEDekről, ami ahhoz szükséges, hogy tudatosan választhass!
Habár lehet, hogy utólag sajnálnád ezt a pár percet, mégis mindig eszedbe fog jutni, ha egy LED sort látsz és hidd el, a jövőben is igen hasznos tudásra tettél most szert.
Ha azonban ezzel a cikkel sikerült beindítani a fantáziád, hogy valamit változtass, akkor érdemes elolvasnod a következő cikket is a LED szalagokról, ahol néhány tippet kaphatsz, hol és mit használhatsz fel a nagy karácsonyi kavalkád után vagy mellett!
Valamint vess egy pillantást a webáruházunk kínálatára is: Kattints ide!
Biztos lehetsz benne, hogy mostantól teljesen más véleménnyel leszel a „karácsonyi dísz kivilágításról” és hadd adjunk egy utolsó jó tanácsot. Ha karácsonyi LED sort vásárolsz, akkor mindenképpen gondolj arra, hogy nem csak a fán, udvaron fogod felhasználni :)