Alsó-középkategóriás Doogee okostelefon, ami nem mellesleg a márka legkelendőbb modellje. Véletlen volna? Aligha!
Doboz
A Doogee DG280 egy viszonylag kisméretű kartondobozban érkezik a felhasználóhoz, a karton tetejét leemelve azonnal a rikító zöldbe burkolt telefon tárul a szemünk elé, alatta a tartozékok népes listája csücsül. Kapunk egy hálózati adaptert, fülhallgatót, adatkábelt, ráadásul a csomag része még egy kijelzővédő fóliá, illetve egy mikroszálas törlőkendő.
A készükék előlapján 4,5″-os érintőkijelző terpeszkedik, alatta a megszokott három érintésérzékeny, de háttérvilágítás nélküli kapacitív gombbal. A panel fölött semmi különös nincs, a beszédhangszóró csücsül a központi helyen, mellette a szelfikamera, illetve a megszokott szenzorok, ergo a közelség- és fényérzékelő csücsül.
A burkolatról érdekes darab, első blikkre rettentően hasonlít a Galaxy S5-höz, azonban túltesz a Galaxy modellen, hiszen öt színben(fekete, kék, magenta, olivazöld és sárga) is elérhető a készülék.
A készülék jobb oldalán a hangerőszabályzó gombpár és egy Doogee felirat lakozik, de a mi esetünkben még sorjákkal volt tarkítva a gép, ez pedig nem jelent túl sok jót, még ebben az árkategóriában sem. Az átellenes oldalon a kijelző lezárásáért és feloldásáért felelős billentyűt találjuk, alul a töltő, felül pedig a fejhallgató bemenete tátong.
Kijelző
Ahogy néhány bekezdéssel feljebb megemlítettem, a készülék előlapján egy 4,5″-os érintőkijelző terpeszkedik, ennek felbontása nem túl magas, 480×854 pixel, így a pixelsűrűség 215 ppi. Láttunk már ennél jóval acélosabb értéket is, azonban nem ebben a kategóriában. Technológiáját tekintve egy kapacitív IPS LCD képernyőről beszélünk, a betekintési szögek, a fényerő és a színek is szerencsére rendben vannak.
Kamera
A mobil hátoldalán egy 5 megapixeles, autófókuszos kameramodul található, fölötte egy single LED villanó. Az előlapon természetesen ott a szelfikamera, egy 1,3 megapixeles cucc személyében. A kameraszoftvert bekapcsolást követően rögtön ajánlatos lecserélni, ugyanis alapból még a régi Androidokból ismert, korántsem felhasználóbarát felületet kapjuk. A legjobb alternatíva a Play Áruházból ingyen letölthető Google Camera.
A kameraképek nem meglepő módon harmatosak, de a pillanatok megörökítésére ez is elegendő, azonban a telefon kijelzőjén kívül nem ajánlatos bárhol máshol rájuk pillantani. A fényképek vonalélessége alacsony, a nagy kontrasztkülönbségeket kevéssé bírja az optika, viszont ha relatíve homogén tájat fotózunk, akkor még akár elfogadhatónak is titulálható a végeredmény.
Hardver
A Doogee Leo DG280 furcsa burkolata alatt a négymagos, 1,3 GHz-es MediaTek MT6582 számolgatja a biteket. A 28 nanométeres csíkszélességű, kissé öregedő lapkakészletben négy energiahatékony Cortex-A7 magot találunk. A grafikus gyorsító szerepét a kétmagos, 500 MHz-es Mali-400 MP2 tölti be, ezt egy gigabájt RAM és 8 GB felhasználói tárhely egészít ki. Utóbbit igény szerint microSD kártyával bővíthetjük.
Az akkumulátor mérete 1800 mAh, ezt a relatíve kisméretű kijelzővel és az alacsony fogyasztású hardverrel kombinálva igen meggyőző fogyasztási eredményeket érhetünk el, a töltő nélkül eltöltött másfél nap meglátásom szerint erős használat mellett is könnyen abszolválható. Adatkommunikációs téren már szűkösebb a helyzet, alapból a 4G LTE hiányzik, a repertoárba a Wi-Fi, a Bluetooth, a GPS és az FM Rádió került be.
Szoftver
Jó hír, hogy a Doogee abszolút nem foglalkozott a készülék belsejének módosítgatásával, így a Leo-n Android 5.0 Lollipop gyári verziója teljesít szolgálatot. A masinát egy intuitív felfelé tolással lehet feloldani, az értesítésekre kétszer koppintva pedig egyből azok anyaalkalmazása nyílik meg. A főképernyők számát alapból egyre tehetjük, ide alkalmazásikonokat és minialkalmazásokat, vagyis widgeteket is kihelyezhetünk.
Az alkalmazáslista háttere értelemszerűen hófehér, az értesítési sáv pedig két részben gördül le: először az értesítések, majd a hatalmas gyorskapcsolók bukkannak fel. Minden Material, de a forgalmazó szorgos csapatának sikerült hiánytalanul magyarítani az operációs rendszer minden porcikáját, így az angolul nem beszélő felhasználók is minden további nélkül kiaknázhatják az Android összes képességét.
Egyetlen hibát tudok felhozni az egész szoftveres oldallal kapcsolatban: a megszokott, minimalista dizájnban részesült applikációk rendben vannak, de sajnálatos módon van néhány rendszeralkalmazás, ami nem kapta meg a korunk igényeinek megfelelő kinézetet. Amennyiben ezt sikerül orvosolni, tíz pontos lesz a szoftveres szekció, ugyanis egy, az árkategória ellenére is gördülékeny, felhasználóbarát Android 5.0 Lollipopot kapunk, de a régebbi appok sajnos belerondítanak az összképbe.
Összegzés
A Doogee DG280 egy érdekes termék: a különös burkolat alatt egy, az aprócska kijelzőt gond nélkül meghajtó hardver lapul, amit egy korrekt akkumulátorral egészítettek ki. A kamera sajnos nem a készülék erőssége, de amennyiben a néhány, előző Androidból szalasztott alkalmazást sikerül lecserélni, szoftveres oldalról nem lehet majd belekötni a gépbe.
Aki nagyon olcsón szeretne egy divatos kinézettel megáldott telefont, ami egy kicsit hunyorítva még a Galaxy S5-öt is eszünkbe juttatja, annak tesztalanyunk egy tökéletes opció lehet.
Webáruházunkban az összes létező színben (fekete, kék, magenta, olívazöld, sárga) elérhető!